Mycie rąk powinno trwać 40-60 sekund.
Mycie rąk powinno trwać 40-60 sekund.

Najczęstsze błędy, które popełniamy w czasie mycia rąk

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Przede wszystkim myjemy ręce zbyt krótko. Większość z nas poświęca na to tylko 5 sekund. W takim tempie nie jesteśmy w stanie zmyć całego brudu i znajdujących się na dłoniach milionów bakterii.

Wielu z nas bardzo często przemywa swoje ręce, a w zasadzie dłonie, tylko wodą. W ten sposób nie pozbędziemy sie z nich zanieczyszczeń, a zwłaszcza tłuszczu. Szczególnie, gdy woda jest zimna. Podstawą jest ciepła woda i mydło. Mycie powinno trwać 40-60 sekund. Podczas pierwszych 15 pozbywamy się blisko 90% szkodliwych drobnoustrojów. Wydłużając ten czas dwukrotnie, możemy usunąć niemal wszystkie.

Warto wiedzieć, że wilgotne, niewysuszone po umyciu dłonie to idealne warunki do szybkiego namnażania się bakterii. Na rękach suchych jest ich średnio 1 000 razy mniej. Przenoszeniu bakterii sprzyja też korzystanie wiele razy z tego samego ręcznika. Najskuteczniejsze są w tym przypadku ręczniki jednorazowe.

W trakcie mycia rąk nie powinniśmy skupiać się tylko na palcach i środkowej części dłoni. Równie ważne są przestrzenie między palcami, paznokcie, kciuki, opuszki oraz część wierzchnia dłoni. Znajduje się tam dużo szkodliwych dla nas mikrobów. Do mycia należy zdjąć wszelkie ozdoby: pierścionki, obrączki, zegarki i bransoletki. Pod nimi,lub w ich obrębie może znajdować się więcej bakterii niż na pozostałej części rąk. Obrączkom i pierścionkom często towarzyszą np. gronkowiec złocisty i pałeczki zapalenia płuc.

mydło, kran, woda

W wielu sytuacjach powinniśmy obligatoryjnie sięgnąć po mydło: po powrocie do domu, przed wejściem i po opuszczeniu szpitala, przed i po kontakcie z żywnością, po wizycie w toalecie, po kontakcie ze zwierzętami i z wydzielinami ciała, po sprzątaniu. Również wtedy, gdy nie jesteśmy pewni skąd pochodziły przedmioty, które mieliśmy w rękach, np. pieniądze.

Na 1 cm2 naszych dłoni może znajdować się nawet 5 milionów bakterii. Według badań, tylko 30% mężczyzn i 65% kobiet myje ręce po opuszczeniu toalety. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), niemal 70% zakażeń i zatruć to efekt brudnych rąk. Jak się okazuje, ważne jest też, jak się myje dłonie, gdyż pospieszne, powierzchowne mycie nie jest skuteczne.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości