Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 427 notek 394157 odsłon
Salon24 Zdrowie, 31 lipca 2017 r.

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

348 3 0 A A A
Kleszcza najlepiej jest usunąć za pomocą specjalnego przyrządu.
Kleszcza najlepiej jest usunąć za pomocą specjalnego przyrządu.

Ukąszenie przez kleszcza może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, zwłaszcza wtedy, gdy jest on nosicielem boreliozy – groźnej choroby zakaźnej. W przypadku ukąszenia należy jak najszybciej go usunąć i zdezynfekować miejsce po ugryzieniu.

Kleszcze to pasożyty zaliczane do gromady pajęczaków. Żywią się krwią swoich żywicieli, których wyczuwają na odległość ok. 20 m po temperaturze ciała. Są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, ponieważ przenoszą wiele chorób, w tym przede wszystkim: boreliozę, anaplazmozę (odkleszczowe zapalenie mózgu), tularemię oraz gorączkę krwotoczną. 

Jak wyjąć kleszcza?

Kleszcza należy wyjąć jak najszybciej po ukąszeniu, ponieważ wówczas zmniejsza się ryzyko zainfekowania organizmu i wystąpienia takich chorób, jak: borelioza czy anaplazmoza. Do tego celu można użyć pęsety lub specjalnych akcesoriów, które znacznie ułatwiają poprawne wyciągnięcie kleszcza. Wśród nich warto wymienić: długopisy, przyssawki, lassa oraz karty, służące do wyjmowania tych pasożytów. Usuwanie kleszcza powinno przebiegać w kilku etapach: 

  • na początku należy chwycić kleszcza pęsetą lub innym przyrządem, w taki sposób, by wyjąć go całego, ale nie zgnieść – by nie zwrócił zawartości układu pokarmowego
  • następnie należy szybkim i zdecydowanym ruchem wyciągnąć go chwytając jak najbliżej skóry i usuwając wzdłuż osi ciała pasożyta, starając się przy tym nie rozerwać go
  • w dalszej kolejności należy zdezynfekować miejsce ukąszenia przy użyciu spirytusu salicylowego lub mocnego alkoholu
  • na samym końcu należy obserwować miejsce ukąszenia pod kątem ewentualnych zmian skórnych, warto również oddać kleszcza do laboratorium w celu zweryfikowania, czy był on nosicielem groźnych chorób

Podczas wyjmowania kleszcza bardzo często dochodzi do jego rozerwania, w efekcie czego jego część nadal zostaje w ciele człowieka. W takim przypadku można spróbować usunąć ją samodzielnie za pomocą odkażonej igły. Jeśli mimo podjętych prób nie udało się wyjąć kleszcza w całości, należy udać się na pogotowie. 

Pod żadnym pozorem nie należy polewać kleszcza alkoholem, ponieważ może on zwymiotować,  wpuszczając w ten sposób do krwi trujące substancje. Ponadto podczas wyciągania kleszcza za pomocą pęsety nie należy go wykręcać, ponieważ głowa tego pasożyta zostanie w ciele. 

Jakie objawy po ukąszeniu kleszcza są groźne? 

Po wyjęciu kleszcza z ciała należy dokładnie obserwować miejsce ukąszenia, ponieważ pojawiające się zmiany skórne mogą świadczyć o zainfekowaniu organizmu. Pierwszym niepokojącym objawem jest rumień wędrujący, który może pojawić się do 30. dni od ukąszenia kleszcza. Zwykle świadczy on o boreliozie lub innej chorobie. Niekiedy rumieniowi mogą towarzyszyć również takie objawy, jak: podwyższona temperatura ciała oraz bóle głowy, stawów i kości. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej udać się do lekarza, w celu wykonania badań niezbędnych do postawienia diagnozy. 

Może się jednak zdarzyć, że rumień nie pojawi się, ale po pewnym czasie zaczną dokuczać różne dolegliwości np. ból głowy, zawroty głowy, drżenie rąk, nudności, kłopoty ze wzrokiem, ból mięśni, ból stawów, drętwienie kończyn a nawet paraliż. Jeśli dolegliwości nie ustępują mimo leczenia, należy koniecznie zgłosić się do lekarza i wykonać testy pod kątem zakażenia boreliozą.

Leczenie boreliozy wymaga długotrwałej terapii antybiotykowej.

EZ 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Tematy w dziale Rozmaitości