Blog
Salon24 Zdrowie
Salon24 Zdrowie
5 obserwujących 316 notek 249496 odsłon
Salon24 Zdrowie, 17 lipca 2017 r.

Jak rozpoznać rumień po kleszczu?

804 3 0 A A A
Rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza. Fot. Wikimedia Commons
Rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza. Fot. Wikimedia Commons

Pojawienie się rumienia po ukąszeniu kleszcza nie jest typową reakcją organizmu na jego usunięcie z ciała. Nie należy bagatelizować nawet drobnych zmian skórnych w miejscu ukąszenia, ponieważ mogą one świadczyć zarówno o reakcji alergicznej organizmu, jak i o obecności drobnoustrojów wywołujących groźne choroby odkleszczowe, głównie boreliozę. 

Kleszcze są pasożytami należącymi do rzędu pajęczaków. Są one niebezpieczne, ponieważ przenoszą wiele chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Bardzo łatwo je przeoczyć, ponieważ dorosłe osobniki osiągają ok. 5 mm długości. Podczas żerowania na swoim żywicielu pasożyty te mogą urosnąć nawet dziesięciokrotnie. Najczęściej ofiarą kleszczy stają się zwierzęta żyjące w lasach.

Objawy rumienia

Jedną z najpowszechniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze jest borelioza, której głównym i pierwszym objawem jest rumień wędrujący, zwany potocznie „bawolim okiem”. Zwykle pojawia się on do 14 dni od ukąszenia kleszcza, ale okres ten może wydłużyć się nawet do miesiąca. Rumień może pojawić się w miejscu ukąszenia lub w innym dowolnym obszarze ciała. W przeważającej liczbie przypadków znika on samoistnie po 30 dniach.

Po zauważeniu zaczerwienienia należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ może to świadczyć o rozwoju wczesnej postaci boreliozy. Rumień wędrujący najczęściej przyjmuje formę obrączkowatą lub obwodową, przypominającą tarczę strzelniczą, co sprawia, że łatwo go rozpoznać. Kolejną charakterystyczną cechą jest rozmiar rumienia wędrującego, najczęściej wynosi on ok. 5 cm.

Oprócz rumienia o charakterystycznym kształcie, boreliozie towarzyszą również: swędzenie i pieczenie skóry, bóle mięśni i stawów, podwyższona temperatura ciała, problemy z koncentracją oraz z funkcjonowaniem układu nerwowego i krwionośnego. 

Zobacz też: Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Odczyn alergiczny po ukąszeniu kleszcza

Niekiedy rumień po ukąszeniu kleszcza jest mylony z odczynem alergicznym, który pojawia się od razu po usunięciu kleszcza z ciała. Zwykle znika on samoistnie po kilku dniach. Odczyn alergiczny jest naturalną reakcją organizmu na kontakt z pasożytem. Najprostszym sposobem na odróżnienie go od rumienia wędrującego jest jego kształt. Odczyn ten po ukąszeniu kleszcza przyjmuje postać zaczerwienienia o jednolitym kolorze i nie jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Ponadto w przeciwieństwie do rumienia wędrującego, który mierzy ok. 5 cm, odczyn alergiczny jest zmianą małą, często nawet trudną do dostrzeżenia.

Zobacz też: Groźne kleszcze. Jak ich unikać, jak wyciągać i obserwować reakcje?

EZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Opublikowano: 17.07.2017 10:01. Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 15:56.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Tematy w dziale Rozmaitości