155 obserwujących
8155 notek
21515k odsłon
833 odsłony

Gowin: "Tarcza antykryzysowa" do uzupełnienia. Postulat zniesienia składki ZUS na 3 mies.

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin, fot. gov.pl
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin, fot. gov.pl
Wykop Skomentuj38

Porozumienie Jarosława Gowina zgłosiło postulaty uzupełniające projekt tzw. tarczy antykryzysowej przeznaczonej dla przedsiębiorców i pracowników, by uchronić ich przed kryzysem z powodu koronawirusa. Wśród nich są: likwidacja na okres 3 miesięcy składek na ubezpieczenie społeczne oraz obniżenie czynszu za wynajem powierzchni w galeriach handlowych.

Jarosław Gowin podkreślił, że rządowy projekt pakietu antykryzysowego zawiera wiele bardzo dobrze przemyślanych, szeroko zakrojonych instrumentów przeciwstawiania się kryzysowi. - Porozumienie zdecydowanie to popiera - oświadczył. Dodał jednak, że należy je uzupełnić o szereg innych kroków.

- Będziemy postulowali, aby te branże gospodarki, które zostały dotknięte najgłębszym kryzysem, czyli np. decyzją rządu ich działalność została zawieszona - mam na myśli chociażby restauracje - żeby te branże na okres 3 miesięcy zwolnione były z płacenia ubezpieczeń społecznych - zapowiedział Gowin. Doprecyzował, że chodzi nie o przesunięcie tych opłat w czasie, ale ich "zawieszenie, likwidację na okres trzech miesięcy".


Jednocześnie dodał, że pojawiające się postulaty, by zupełnie zawiesić pobór składek na ubezpieczenia społeczne są całkowicie nierealistyczne. - Nie wprowadził tego żaden kraj na świecie (...). To by oznaczało całkowitą zapaść funkcjonowania polskich instytucji, polskiego państwa na czele ze służbą zdrowia - przekonywał.

Wicepremier wskazał, że postulat likwidacji na okres przejściowy składek na ubezpieczenie społeczne w wybranych sektorach dotyczy także tych branż, które zostały najgłębiej dotknięte kryzysem - np. turystycznej czy gastronomicznej.

- Drugie rozwiązanie, które będziemy postulowali to ustawowe obniżenie czynszu na wynajem powierzchni w galeriach handlowych - zapowiedział. Tutaj, jak mówił, koszty kryzysu muszą być rozłożone między sieci handlowe, a tych, którzy wynajmują powierzchnię. - Co do wysokości tego obniżenia jeszcze trwają ustalenia naszych ekspertów - powiedział.


Gowin przypomniał, że w pakiecie antykryzysowym zaproponowano bezzwrotną pożyczkę w wysokości 5 tys. zł dla małych firm, zatrudniających do 9 pracowników, które utrzymają miejsca pracy. - Będziemy postulowali, żeby ta kwota została podniesiona do 10 tys. zł i była bezzwrotna, bądź zwracana w takim stopniu, w jakim pracodawca zdołał te miejsca pracy utrzymać - zapowiedział.


Według wicepremiera mamy do czynienia z najgłębszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci. - Dzisiejszy świat w niczym nie przypomina świata, który pamiętamy sprzed paru tygodni - powiedział Gowin.

W związku z pandemią koronawirusa 18 marca odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.


Pięć filarów pakietu tworzy: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej.

Pod koniec tygodnia projektem zajmie się Sejm.

ja

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka