154 obserwujących
7967 notek
21000k odsłon
796 odsłon

Niedziela Palmowa 2020. Prymas Polak: Nie czyńcie ze "świąt życia" - "świąt śmierci"

Palmy wielkanocne w Lipnicy Murowanej. W tym roku konkursu nie było. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Palmy wielkanocne w Lipnicy Murowanej. W tym roku konkursu nie było. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wykop Skomentuj24

Biskup elbląski Jacek Jezierski zaapelował do wiernych "aby dla dobra własnego i bliskich przez czas epidemii pozostawać w domu i nie organizować spotkań gromadzących rodzinę, przyjaciół". "Przestrzeganie surowych przepisów sanitarnych pomoże nam ochronić życie nie tylko starszych i chorych, ale również młodych i zdrowych. Zły czas minie. Od powietrza, głodu, ognia i wojny – zachowaj nas Panie" – napisał do wiernych biskup elbląski.

Duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej ks. Krzysztof Niedałtowski podczas kazania w kościele św. Jana w Gdańsku nawiązał do słów papieża Franciszka o Kościele, który w tym trudnym czasie powinien być szpitalem polowym. - My, chrześcijanie, powinniśmy być załogą tego szpitalnego ratunku. Polowym, bo polowe szpitale są na wojnie. Skala zagrożenia wydaje nam się taka, jak w czasie wojny, z niewidzialnym wrogiem. Co to znaczy? Nawet jeśli nie w maskach i rękawiczkach, nie w kombinezonach, tuż przy chorych - bo nie możemy, to spróbujmy nauczyć się tego, co to znaczy być jak pielęgniarz, jak sanitariusz, jak lekarz – mówił ks. Niedałtowski.

W ocenie duchownego, po zakończeniu pandemii nadejdzie nowy czas dla społeczeństwa, rodzin oraz Kościoła. - Paradoksalnie to może być czas oczyszczenia, czas szansy, czas mobilizacji, ale i odrzucenia tych wszystkich pokus, które zagrażają Kościołowi - powiedział ks. Niedałtowski. Podkreślił, że ludzie, którzy zachorowali nie powinni czuć się napiętnowani.

W Łowiczu, gdzie zrezygnowano z konkursu na najpiękniejszą palmę i tradycyjnego spotkania biskupa łowickiego z młodzieżą na Starym Rynku w ramach obchodzonych tego dnia Światowego Dnia Młodzieży. Również w Lipnicy Murowanej w Małopolsce Niedziela Palmowa była inna niż zawsze. Na Rynku wokół figury św. Szymona zabrakło tradycyjnych palm zgłoszonych do konkursu oraz podziwiających je mieszkańców i turystów. W zeszłym roku zwycięska palma mierzyła 37 metrów i 78 centymetrów.
Ze względu na epidemię koronawirusa, również w Łysych (Mazowieckie) na Kurpiach nie odbył się mający 50-letnią tradycję konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę kurpiowską. Nie było też procesji z tymi palmami, jarmarku i kiermaszu. Odwołano również Misterium Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy na ulicach Wejherowa przez Stowarzyszenie Misterników Kaszubskich organizowane w Niedzielę Palmową oraz rozstrzygnięcie konkursu na tradycyjną palmę wielkanocną.

Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w podszczecińskim Mierzynie zorganizował natomiast na Niedzielę Palmową 46 Mszy świętych. Nabożeństwa odbywają się co godzinę do 19.00 w samym kościele, a także w namiocie ustawionym przy kościele, w namiocie przy plebanii oraz w biurze parafialnym. Na msze obowiązywały zapisy przez stronę internetową. Jak wskazano w komunikacie zamieszczonym na stronie, Msze święte z poświęceniem palm "będą odprawiane zgodnie z przepisami i zaleceniami wynikającymi z obowiązującego stanu epidemii koronawirusa".

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo