Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, fot. PAP/Mateusz Marek
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina, fot. PAP/Mateusz Marek

Będzie pomoc finansowa dla branż objętych lockdownem - 30 mld na ratowanie miejsc pracy

Redakcja Redakcja Tarcza antykryzysowa Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin zapowiedzieli uruchomienie kolejnego pakietu pomocowego dla firm dotkniętych pandemią. Wsparcie wyniesie - jak wskazał premier - do 30 mld zł, poszerzona zostanie lista kodów PKD.

- Drugi kwartał będzie krytyczny i mam nadzieję, że pod koniec kwietnia już będziemy mogli pokazać pozytywne efekty działania tarcz finansowych - powiedział premier.

Dodał, że to jest tarcza wiosenna, która ma zwiastować odbudowę. - Ona przeznacza następne dziesiątki miliardów złotych na ratowanie polskich przedsiębiorców, na przechowanie przez nich kapitału doświadczeń, rynku, klientów po to, żeby później mogli mocno odbić się i funkcjonować w normalniejszych czasach - mówił Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera już w czerwcu, lipcu i sierpniu możemy się spodziewać w gospodarce co najmniej tak silnego odbicia, jak rok temu. - Chcemy uruchomić kolejne środki do 30 mld zł, żeby ratować przedsiębiorstwa - powiedział. - To walka o zdrowie i życie Polaków - podkreślił szef rządu. 

Tzw. tarcza branżowa zostanie rozciągnięta na kilkanaście dodatkowych branż, a wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm zatrudniających ok. 1,4 mln osób. W kwietniu kwota pomocy dla firm zsumuje się do 7 mld zł, wobec 3 mld zł w marcu.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że w kwietniu pomoc finansowa trafi do około 60 branż, w tym do 16 nowych. Dodał, że np. tarczą branżową objęci będą m.in. fryzjerzy i kosmetyczki, detaliczny handel meblami, handel sprzętem RTV/AGD, grami i zabawkami, czy zegarkami i biżuterią, ale także sprzedaż komputerów w sklepach wyspecjalizowanych. Kontynuowana ma być również pomoc z Tarczy PFR.

- Każda decyzja musi być bardzo dobrze przemyślana pod kątem tego, żeby pieniądze trafiały do tych firm, które rzeczywiście potrzebują pomocy ze względu na sytuację pandemiczną, a nie ze względu na przykład na błędne strategie rozwojowe - powiedział Gowin. Wicepremier zaznaczył, że rząd jest w stałym kontakcie z przedstawicielami wszystkich branż, które sygnalizują problemy.

- Troszczymy się aby te pieniądze (z tarcz antykryzysowych - PAP) były wykorzystane w sposób jak najbardziej pożyteczny dla polskich firm i pracowników. Ta troska ma drugą stronę. Nie możemy udzielać pomocy w sposób pochopny - dodał. 

Tarcza branżowa dla firm objętych obostrzeniami wynikającymi z trzeciej fali pandemii to: zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, dotacja do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, dopłata 2 tys. zł do wynagrodzeń pracowników (po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy takie dofinansowanie przysługuje pracodawcy przez łączny okres 3 miesięcy i obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i zlecenia, od którego odprowadzane są składki ZUS).

Aby otrzymać wsparcie, trzeba wykazać spadek przychodów na poziomie 40 proc. w odpowiednim okresie porównawczym, co do zasady r/r albo m/m. Zapowiedziano, że trwają prace nad regulacjami dla firm, które nie są w stanie płacić czynszów za wynajem lokali np. w galeriach handlowych, a także nad wprowadzeniem bonu gastronomicznego.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział. że będzie kontynuowana również tarcza PFR będzie kontynuowana. - To jest program, który rzeczywiście uratował miliony, miliony miejsc pracy - powiedział Morawiecki, dziękując PFR za sprawną organizację pomocy w ramach tego programu.

Premier przypomniał, że kształt Tarczy PFR musi być konsultowany z Komisją Europejską. Jednak, jak dodał, "raz jeszcze chcę podkreślić, że środki pochodzą z siły państwa polskiego i zdrowych finansów publicznych państwa. 

W ramach Tarczy PFR 1.0, uruchomionej podczas wiosennej fali pandemii w ub.r., PFR wypłacił 61 mld zł. Wsparcie trafiło do 348 tys. przedsiębiorstw z całej Polski, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.

W obliczu drugiej fali pandemii rząd i PFR przygotowały Tarczę Finansową 2.0. To program wsparcia, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Strumień finansowego wsparcia Tarczy 2.0 obejmuje trzy instrumenty: Tarczę Finansową PFR dla MŚP 2.0, Tarczę Finansową dla Dużych Firm i umorzenie subwencji dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR dla MŚP 1.0.

Wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 13 miliardów zł. Dla dużych przedsiębiorstw ze wszystkich branż wymagających wsparcia w związku z pandemią przeznaczona jest Tarcza dla Dużych Firm o wartości 25 miliardów zł.

W połowie stycznia br. ruszyła Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikro, małych i średnich firm z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.

Dotychczasowe wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię koronawirusa to ponad 200 mld zł. To ok. 9 proc. polskiego PKB. Na samą pomoc branżową od 1 października 2020 r. przeznaczono w różnych formach wsparcia ok. 50 mld zł.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka