Icchak Hercog prezydentem Izraela

Icchak Hercog prezydentem Izraela. EPA/ABIR SULTAN
Icchak Hercog prezydentem Izraela. EPA/ABIR SULTAN
Reuwen Riwlin, będący prezydentem Izraela od 2014 roku, ustępuje z urzędu. Tamtejszy parlament, Knesset, wybrał jego zastępcę. Głosami 87 z ze 120 posłów, wybrany został Icchak Hercog.

Icchak Hercog ma 60 lat i jest z wykształcenia prawnikiem. Jego ojciec to Chaim Herzog, w latach 1983-1993 pełniący urząd prezydenta Izraela. W przeszłości przewodził ministerstwom budownictwa, turystyki, walki z antysemityzmem czy opieki społecznej. Był także liderem Unii Syjonistycznej oraz Izraelskiej Partii Pracy.

Icchak Hercog prezydentem Izraela. W polityce jest od ponad 20 lat

Hercog zasiadał w Knessecie od 1999 roku do 2018 roku. Przez ostatnie 3 lata był prezesem Agencji Żydowskiej, organizacji działającej na rzecz rozwoju Izraela i osiedlania w nim Żydów z diaspor rozsianych po świecie.

Gratulacje nowemu prezydentowi złożył prof. Szewach Weiss. „Mazel Tov! Powodzenia” - napisał na Facebooku jeden z najbardziej znanych polskich Żydów.

Nowy prezydent Izraela. Będzie zmiana premiera?

Icchak Hercog został prezydentem Izraela - jak donosi AFP - w samym środku kryzysu politycznego. Tamtejsi komentatorzy coraz częściej piszą o końcu dominacji premiera Beniamina Netanjahu, którego ma zastąpić niedawny koalicjant Naftali Bennett.

Zobacz także:

Prezydent Izraela to urząd w duże mierze ceremonialny. Do jego głównych zadań należy promowanie jedności wśród grup etnicznych i religijnych. Icchak Herzog ma zostać zaprzysiężony na ten urząd podczas uroczystości, która odbędzie się 9 czerwca. Będzie 11. prezydentem Izraela.

26 głosów w głosowaniu w Knessecie otrzymała Miriam Perec, pedagog bez doświadczenia w polityce, ale popularna w izraelskim społeczeństwie. To matka dwóch żołnierzy poległych w akcji.

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka