Grzegorz Schetyna znów w grze. Przejmuje władzę od Dudy

Grzegorz Schetyna przejmuje władzę od Dudy, fot. Twitter
Grzegorz Schetyna przejmuje władzę od Dudy, fot. Twitter
Były lider PO Grzegorz Schetyna wraca po półtora roku do Zarządu Krajowego Platformy jako p.o. szefa regionu partii na Dolnym Śląsku.

Politycy PO podkreślają, że taka zmiana będzie miała wpływ na funkcjonowanie partii, zwłaszcza w kontekście możliwego powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki.

Duda zrezygnował

Dotychczasowy przewodniczący regionu dolnośląskiego PO, europoseł Jarosław Duda złożył rezygnację ze swej funkcji.

Polecamy:

- Przewodniczący Jarosław Duda, który pełnił tą funkcję od ponad 2,5 roku zrezygnował, argumentując ją faktem, że łączenie funkcji europosła i szefa regionu, w kontekście przygotowań do przyszłych wyborów samorządowych i parlamentarnych jest trudne do pogodzenia. On łączył to przez te ostatnie dwa lata, ale uznał, że warto podjąć ten krok, przekazując kierowanie regionem w ręce Grzegorza Schetyny, byłego przewodniczącego Platformy - powiedział poseł KO Piotr Borys, bliski współpracownik Schetyny.

Jarosław Duda został wybrany na szefa dolnośląskiej PO w 2017 r.; wcześniej przez ponad rok był komisarzem tamtejszych struktur. Grzegorz Schetyna był dotychczas wiceprzewodniczącym partii w województwie.

Plany Schetyny

Sam Schetyna do najważniejszych wyzwań, które przed nim, jako szefem regionu, zaliczył przygotowania do wyborów samorządowych i parlamentarnych za dwa lata lub ewentualnych przedterminowych wyborów do Sejmu i Senatu. - Trzeba określić zasady współpracy między partiami opozycji demokratycznej, środowiskami samorządowymi wszystkich szczebli. Ważne są też aktywności powiatowe, lokalne. Robiłem to wszystko jako szef Platformy i będę to robił w regionie - zapowiedział.

Schetyna chciałby stworzyć, na wzór "paktu senackiego", regionalne porozumienie obejmujące miejscowych samorządowców i partie polityczne. Zapewnił, że zmiana we władzach dolnośląskiej Platformy nastąpiła w porozumieniu z Jarosławem Dudą. - Bardzo trudno jest łączyć obecność w europarlamencie z szefowaniem dużemu regionowi, w którym są wyzwania, stąd taka umowa i moje zaangażowanie, ale robimy to razem i pracujemy zespołowo - zaznaczył Schetyna.

Powrót Schetyny do władz Platformy

Nieoficjalnie od polityków Platformy można usłyszeć, że powrót Schetyny do władz Platformy będzie miał znaczenie m.in. w kontekście możliwego powrotu Donalda Tuska do partii. - Grzegorz uzyskał większy wpływ na to, co się będzie działo w Platformie - mówi polityk sympatyzujący ze Schetyną. Inny nie wykluczył, że p.o. szefa dolnośląskiej PO otrzyma jakąś propozycję współpracy lub ważne stanowisko, jeśli były premier przejmie władzę w partii.

- Grzegorz Schetyna był od zawsze najsilniejszą osobowością w kierownictwie regionu i od kiedy został jego wiceprzewodniczącym było wiadomo, że to tylko kwestia czasu, kiedy przejmie władzę - stwierdził dolnośląski poseł KO Robert Kropiwnicki, współpracownik obecnego szefa PO Borysa Budki.

Współpracownicy Schetyny liczą, że nowemu szefowi regionu uda się rozwiązać przynajmniej część obecnych problemów PO na Dolnym Śląsku.. - Na pewno wiele rzeczy na Dolnym Śląsku przyspieszy i pytanie oczywiście o udział Grzegorza Schetyny i jego wpływ na politykę krajową po półtora roku nieobecności w Zarządzie Krajowym - dodał poseł Borys.

Kariera Schetyny w PO

Grzegorz Schetyna to jeden ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej, niegdyś bliski współpracownik Donalda Tuska. W latach 2001-2003 i 2004-2010 pełnił funkcję sekretarza generalnego partii, następnie był I wiceprzewodniczącym Platformy. W latach 2001-2013 kierował też strukturami ugrupowania na Dolnym Śląsku.

Schetyna był też wicepremierem i szefem MSWiA w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Relacje obu polityków zaczęły się psuć w 2009 r., po związanej z tzw. aferą hazardową dymisji Schetyny (stanowiska straciło wówczas łącznie sześć osób, m.in. ówcześni: minister sportu Mirosław Drzewiecki oraz szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski).

W 2013 r. wybory na szefa dolnośląskiej PO wygrał kojarzony z Tuskiem Jacek Protasiewicz (wówczas eurodeputowany, teraz poseł klubu Koalicji Polskiej-PSL). Trzy lata później, kiedy Schetyna został nowym szefem partii (zastąpił p.o. szefa Ewę Kopacz), doprowadził do rozwiązania dolnośląskich struktur partii, a ich komisarzem mianował ówczesnego europosła Bogdana Zdrojewskiego, który kilka miesięcy później zrezygnował na znak protestu wobec usunięcia z partii Protasiewicza i posła Stanisława Huskowskiego. Nowym komisarzem regionu został Jarosław Duda (wówczas senator), który utrzymał tę funkcję po wyborach wewnętrznych na jesieni 2017 r.

ja

Czytaj także:


Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka