Girzyński zarzucił kłamstwo rzeczniczce PiS. Jest reakcja "Wiadomości" na rozłam

Rząd PiS chwilowo mniejszościowy? Fot. KPRM
Rząd PiS chwilowo mniejszościowy? Fot. KPRM
Zbigniew Girzyński przyznał w TVN24, że odszedł z partii Jarosława Kaczyńskiego, gdyż jego poglądy rozmijały się ze stanowiskiem formacji rządzącej. W "Wiadomościach" TVP usłyszeliśmy, iż odejście trzech posłów z PiS jest "personalną roszadą, bez politycznego znaczenia".

Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska oraz Arkadiusz Czartoryski opuścili klub PiS, pozostawiając rząd Mateusza Morawieckiego bez większości w Sejmie - teraz obóz Zjednoczonej Prawicy liczy 229 posłów. Po secesji, parlamentarzyści utworzyli koło Wybór Polska. 

Zobacz:

PiS reaguje na utratę większości. „Nieporozumienie”

"PiS traci większość, więc opozycja może nabrać wiatru w żagle"

Zdaniem rzeczniczki PiS Anity Czerwińskiej, mózgiem nagłej operacji mógł być... były polityk tej partii, Adam Hofman, obecnie pracujący na rzecz agencji PR-owej R4S. Według posłanki, CBA weszło do siedziby firmy w ubiegłym tygodniu, natomiast Girzyński utrzymuje przyjacielski kontakt z Hofmanem. 

Girzyński w TVN24

- Pani Czerwińska powiedziała rzeczy, za które powinna zostać pozwana. Nie marnuję jednak swojego życia na procesy sądowe, to jest absolutna nieprawda. Ona po prostu kłamie - stwierdził były parlamentarzysta PiS. 

- Rozczarowanie w nas było na tyle silne i jest w wielu osobach, że postanowiliśmy się rozstać z Prawem i Sprawiedliwością i mówić o sprawach, bardzo merytorycznych, które nam się nie podobają - ocenił Girzyński w TVN24. - Szliśmy na bardzo daleko idące kompromisy do tej pory. To, co ostatecznie rozwiało nasze wątpliwości, to były propozycje zawarte w tak zwanym Polskim Ładzie - przyznał. 

Czarę goryczy przelały zapisy w programie PiS, które dotyczyły przedsiębiorców. - Elementem, który nie tylko wyniósł Prawo i Sprawiedliwość do władzy, ale przede wszystkim stanowi o zasobności państwa polskiego, są drobni i średni przedsiębiorcy - przypomniał Girzyński. 

- Drobni i średni przedsiębiorcy będą się musieli składać na całą koncepcję ekonomiczną, beneficjentami tego nowego ładu będą spółki państwowe, względnie wielkie korporacje międzynarodowe, to na to naszej zgody być nie może - zadeklarował poseł koła Wybór Polska. 

- Nie może być tak, żeby ludzie, którzy ciężką pracą zarabiający 7-8 tysięcy złotych miesięcznie, także przy ogromnych kosztach jakie ponoszą, musieli płacić podatki niewyobrażalne - zaznaczył Girzyński. 

Były poseł PiS popadł w niełaskę partii już znacznie wcześniej. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaszczepił się na koronawirusa poza kolejnością ułożoną przez rząd we współpracy z Radą Medyczną. Zrobił to w styczniu, gdy wybuchła afera wokół Krystyny Jandy czy pracowników TVN, którzy skorzystali z dawki mimo tego, że wówczas szczepiono tylko seniorów. W efekcie Girzyński został zawieszony w prawach członka PiS, z czym się głęboko nie zgadzał. 

Zobacz program "Jastrzębowski wyciska" ze Zbigniewem Girzyńskim


"Wiadomości" TVP o odejściach z PiS

Odejście doświadczonego parlamentarzysty z obozu władzy dostrzeżono w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP, ale w materiale o kluczowych inwestycjach dla rządu - w tym przekopie Mierzei Wiślanej.

- Niezależnie od rodzaju inwestycji nie byłyby one możliwe, gdyby nie decyzje Sejmu, w którym większość ma Prawo i Sprawiedliwość. Choć klub PiS właśnie zmniejszył się o troje posłów - zaznaczyły "Wiadomości". Krótko wyjawiono powody, dla których trójka parlamentarzystów odchodzi z partii rządzącej. Następnie wspomniano w serwisie, że będą oni nadal popierać gospodarcze pomysły PiS. 

- Ta personalna roszada politycznie ma niewielkie znaczenie. Zjednoczona Prawica nadal ma większość w Sejmie również dzięki podpisanemu ostatnio porozumieniu programowemu z ruchem Kukiz'15 - komentował w "Wiadomościach" autor materiału Dominik Cierpioł. 

Zobacz więcej: 

Były dyplomata: Polska dała siekierę antypolskim środowiskom w Izraelu. Ogromne ryzyko

"Czeka nas trzęsienie ziemi". Papież Franciszek wziął się za kard. Dziwisza

Atak nożownika w Niemczech. Polityk AfD: To był imigrant, nie mówią tego w mediach

Zabójca Floyda skazany. Wyrok jest wyższy niż w podobnych sprawach, a mówią, że za niski


GW


Lubię to! Skomentuj64 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka