Teatr Bagatela w Krakowie. Henryk Jacek S. przed sądem. Chodzi o mobbing i nadużycia seksualne. Fot. Twitter
Teatr Bagatela w Krakowie. Henryk Jacek S. przed sądem. Chodzi o mobbing i nadużycia seksualne. Fot. Twitter

Teatr Bagatela w Krakowie. Henryk Jacek S. przed sądem. "Mobbing i nadużycia seksualne"

Redakcja Redakcja Teatr Obserwuj temat Obserwuj notkę 20
Henryk Jacek S., były dyrektor Teatru Bagatela w Krakowie stanął w czwartek przed sądem. Za mobbing i nadużycia seksualne grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności. O sprawie zrobiło się głośno jesienią 2019 roku po wyznaniach jego pracownic.

Henryk Jacek S. został oskarżony przez krakowską prokuraturę pod koniec listopada 2020 roku. Śledczy chcą go pociągnąć do odpowiedzialności za „czyny przeciwko wolności seksualnej, naruszanie praw pracowniczych oraz naruszanie nietykalności cielesnej”.

Teatr Bagatela w Krakowie. Jacek S. przed sądem

B. dyrektor Teatru Bagatela w Krakowie miał działać na szkodę dziewięciu pokrzywdzonych. Zawiadomienie do prokuratury złożył w tej sprawie prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Z prośbą o reakcję zwróciła się do niego grupa kobiet, m.in. aktorek prowadzonego przez S. teatru.

- Byłyśmy w całkowitej zależności i podległości od naszego dyrektora. Ofiara molestowania ma natychmiast poczucie winy - i tak było w naszym przypadku - mówiła podczas briefingu prasowego jedna z poszkodowanych, występująca w „Bagateli” Alina Kamińska.

Polecamy:

Skandal wstrząsnął polskim teatrem. Dyrektorowi „Bagateli" grożą trzy lata więzienia

Henryk Jacek S. od początku zaprzeczał oskarżeniom. - Nigdy nie molestowałam seksualnie pracownic ani kobiet współpracujących z teatrem, a także nie dopuszczałem się mobbingu - zapewniał podkreślał ówczesny dyrektor „Bagateli” w rozmowie z PAP w listopadzie 2019 r.

W styczniu 2020 r. usłyszał on jednak prokuratorskie zarzuty. Wtedy miasto rozwiązało z nim umowę. S. stracił stanowisko po ponad 20 latach kierowania teatrem. Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień. W przypadku uznania winy grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Teatr Bagatela w Krakowie. Są nowe władze, b. dyrektor z dozorem policji

Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec S. dozoru policji - stawiennictwa jeden raz w tygodniu; poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł, a także zakazu zbliżania się do osób pokrzywdzonych i pełnienia funkcji dyrektora.

Na początku czerwca ub.r. nowym dyrektorem „Bagateli" został Andrzej Wyrobiec, a stanowisko dyrektora artystycznego objął Krzysztof Materna.

MD

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj20 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura