Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski

Kraków zalany. Tysiąc zgłoszeń do straży, ewakuacje po strasznej ulewie

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
W Krakowie, gdzie jest wiele zalanych ulic, doszło do lokalnych podtopień. Najtrudniejsza sytuacja panuje w dzielnicy Bieżanów. Tam rzeka Serafa zalała wiele mieszkań. Strażacy, którzy otrzymali tysiąc zgłoszeń, ewakuowali kilka osób. Mocno ucierpiała Wieliczka.

W wyniku ulewnych deszczów padających w Krakowie i okolicach od czwartku doszło do wielu podtopień, zalane są też drogi i ulice.

Bardzo trudna sytuacja w Krakowie

W Krakowie najtrudniejsza sytuacja panuje w dzielnicy Bieżanów. Tam z brzegów wystąpiła rzeczka Serafa. - Na rzece Serafie woda przelała się przez korony wałów i zalała część ulic w okolicy Bieżanowskiej i Półłanki. Kilkadziesiąt domów zostało zalanych. W niektórych miejscach woda sięga nawet metr i wyżej. Pozalewane są mieszkania na parterze, piwnice i garaże. Kilka starszych osób musieliśmy ewakuować. Zostały one przekazana do zespołów ratownictwa medycznego - powiedział oficer Prasowy Komendanta Miejskiego st. kpt. Bartłomiej Rosiek.

Strażacy napełniają worki piaskiem, dowożą je do mieszkańców i umacniają wały. - Liczymy na dobre prognozy od samego rana, jeżeli woda zacznie opadać, to będzie miało jakikolwiek sens jej wypompowywanie – podkreślił Rosiek.

Bardzo trudna sytuacja panuje w gminie Zielonki. Według informacji zamieszczonych w mediach społecznościowych w Zielonkach całkowicie nieprzejezdna jest DW-794, która została zalana. Profil na Facebooku "Kraków 112 – Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie" podał, że przekroczony został stan alarmowy na rzece Dłubnia w Michałowicach.

W Wieliczce zalana została tamtejsza Komenda Powiatowa i JRG PSP, co utrudniło pracę Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego.

KJ

Czytaj też:

Zobacz galerię zdjęć:

Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski
Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski Zalane ulice w Krakowie. fot. PAP/Łukasz Gągulski

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości