To już dziś w nocy! Maksimum perseidów - w godzinę zobaczymy nawet 100 spadających gwiazd

Unsplash/C H O N G W E I
Unsplash/C H O N G W E I
Już dziś w nocy będziemy mogli obserwować maksimum aktywności roju Perseidów. Na nocnym niebie zobaczymy setki "spadających gwiazd". Do obserwacji nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. W związku z tym zjawiskiem zaplanowano wiele pokazów i pikników astronomicznych.

Noc "spadających gwiazd"

Lato to czas, kiedy aktywnych jest całkiem sporo rojów meteorów. Najbardziej zjawiskowe - Perseidy - wywodzą nazwę od gwiazdozbioru Perseusza, w którym w maksimum aktywności znajduje się radiant tych obiektów (radiantem nazywany jest punkt, z którego wydają się wybiegać meteory danego roju).

Perseidy spadają grupami po kilka lub kilkanaście meteorów w czasie kilku minut. Rój znany jest od starożytności, a obecnie wiemy, że ma związek z kometą 109P/Swift-Tuttle.

Aktywność Perseidów przypada na czas od 17 lipca do 24 sierpnia, jednak prawdziwe widowisko czeka nas właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia, ponieważ tej nocy przypada ich maksimum.

Zobacz: Andrzej Seweryn jako drag queen?! Aktor w podwójnej roli w serialu Netflixa

Współcześnie wiadomo, że „spadająca gwiazda” (meteor) niewiele ma wspólnego z gwiazdami. Jego źródłem jest skalna drobina (meteoroid), która wpadła w ziemską atmosferę i w trakcie przelotu przez nią wytworzyła świecący ślad, który można dostrzec. Zdecydowana większość meteoroidów ulega zniszczeniu w atmosferze i nie docierają do powierzchni Ziemi. Jeśli jednak skała była na tyle duża, że przetrwała ten lot, to po upadku na powierzchnię nazywana jest meteorytem.

Cała Polska patrzy w niebo

Nocne widowisko można oglądać samemu lub w grupie - ze znalezieniem towarzystwa nie będzie problemu, ponieważ wiele miast organizuje pikniki astronomiczne, pokazy nieba czy prelekcje.

Gdańskie Hevelianum zaprasza 12 sierpnia w godz. 20.00-24.00 na podnóże Góry Gradowej. Wstęp jest wolny. Poza wspólnymi obserwacjami meteorów zaplanowano też inne pokazy astronomiczne, warsztaty budowania obrotowych map nieba, kino pod gwiazdami i teatr tancerzy ognia.

Perseidy będzie można oglądać wspólnie również w Piwnicach koło Torunia, gdzie Fundacja Aleksandra Jabłońskiego organizuje Piknik Spadających Gwiazd w obserwatorium astronomicznym.

Zobacz: Tego nie wolno ci przywieźć z zagranicy

Osoby, które nie będą mogły wyjść w tym czasie z domu, będą miały okazję zobaczyć deszcz Perseidów na ekranach komputerów lub smartfonów. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na transmisję online 12 sierpnia o godz. 21.00.

Internetową transmisję wieczorem 12 sierpnia zapowiada też Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach. Kolejne wydarzenia organizowane w Polsce przez miłośników astronomii zapowiadane są na Facebooku i YouTube.

Liczymy na bezchmurne niebo

Aby oglądać dzisiejszy deszcz meteorów nie trzeba wiele. Plany może popsuć nam jedynie pogoda - jeśli niebo będzie zbyt zachmurzone, nie zobaczymy "spadających gwiazd". Przy niewielkim zachmurzeniu obserwacja będzie możliwa, zmniejszy się tylko liczba Perseidów, które będziemy w stanie dostrzec.

Do obserwacji warto też udać się do nieoświetlonego miejsca. W tym roku w obserwacjach Perseidów nie będzie przeszkadzał blask Księżyca, bowiem naturalny satelita Ziemi będzie w okolicach nowiu.

Podczas obserwacjinajlepiej jest patrzeć w obszary nieba oddalone kilkadziesiąt stopni od radiantu roju meteorów.

" target="_blank">

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości