Antynoble przyznane. Czym tym razem zaskakują naukowcy?

Rozdano tegoroczne Ig Noble
Rozdano tegoroczne Ig Noble
Rozdano doroczne Ig Noble. Podczas 31. ceremonii wręczenia nagród wyróżniono między innymi metodę zwalczania karaluchów na okrętach podwodnych czy też najlepszy sposób na transport nosorożca drogą powietrzną. Co jeszcze działo się podczas tegorocznej gali?

Czym są Ig Noble?

Nagrody Ig Nobla to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla, przyznawane za osobliwe prace naukowe, które "najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia". Nagrody przyznaje się również za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane". Jest to pewnego rodzaju ceremonia na cześć nauki, która musi zapędzić się czasem w nieoczekiwane rejony, by zbadać ciekawe zjawiska i wzbogacić naszą wiedzę.

Zobacz także: Medycy opuścili spotkanie z ministrem zdrowia. Będzie protest!

Ig Noble zostały wręczone w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Wydarzenie zorganizował magazyn „Annals of Improbable Research” („Kroniki Badań Nieprawdopodobnych”), natomiast mistrzem ceremonii był jego redaktor, Marc Abrahams. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii uroczystość miała charakter telekonferencji.

Podczas ceremonii rozdano 10 wyróżnień naukowcom, ekonomistom i lekarzom z 24 krajów.

Zobacz także: Śmierć 29-latka po interwencji policji. Ujawniono nagranie z policyjnej kamery

Nagroda w dziedzinie chemii wędruje do…

Nagrodę w dziedzinie chemii zdobył międzynarodowy zespół badaczy za pracę polegającą na pomiarze poziomu lotnych związków organicznych (VOCs), wydzielanych przez widzów podczas oglądania filmów w kinie. Jak się okazało, poziomy izoprenu zmieniają się bardzo podczas strasznych filmów. Pozwala to na rózróżnienie kategorii wiekowych filmów.

Zobacz także: Miesięcznica smoleńska z incydentami. "Pokaż raport świrze, gdzie jest wrak"

Sporą domieszkę wiedzy z chemii zawiera też praca, nagrodzona w dziedzinie entomologii - czyli nauki o owadach, przyznana badaczom z Centrum Ekologii i Kontroli Wektorów Chorób Marynarki Wojennej USA. Wyróżniono opracowanie skutecznej metody walki z karaluchami na okręcie.

Czy koty komunikują się z ludźmi?

W dziedzinie biologii tegoroczną nagrodę odebrała Susanne Schötz z Lund University (Szwecja). Doceniono jej liczne badania, w których analizowała, w jaki sposób koty komunikują się z ludźmi poprzez m.in. mruczenie, modulowane tony, miauczenie, jęki, piski, syczenie, warczenie i wycie.

Zobacz także: Wojewódzki tłumaczy się z nieśmiesznego żartu. Zwala winę na dziennikarzy

Ig Nobel za badania o gumach do żucia

Nagrodę w dziedzinie ekologii zdobył zespół naukowców za badanie ekosystemów bakterii w gumach do żucia przyklejonych do ulicznego chodnika. Dzięki analizie genetycznej udało się w kawałkach gumy zidentyfikować różne szczepy bakterii i ustalić, jak ich poziom zmienia się z czasem. Materiał do badań zebrano we Francji, Grecji, Hiszpanii, Turcji i Singapurze (mimo tego, że za import, sprzedaż i żucie gumy w Singapurze grożą wysokie kary finansowe).
Również naukowcy żuli gumę i wystawiali próbki na działanie żywiołu ulicy. Jak się okazało, z czasem bakterie żyjące w ludzkich ustach ustępują miejsca bakteriom typowym dla otoczenia. Wyniki mogą mieć znaczenie zarówno w śledztwach, jak i przy poszukiwaniu organizmów rozkładających odpady.

Zobacz także: "Czerwony marsz" pracowników sądów i prokuratur ruszył ulicami Warszawy

Otyłość polityków ma wpływ na korupcję w kraju

Ig Nobla z ekonomii otrzymał Pavlo Blavatskyy, profesor ekonomii w Montpellier Business School. Odkrył, że otyłość polityków danego kraju może być dobrym wskaźnikiem korupcji tego kraju. Naukowiec zależności między otyłością a poziomem korupcji opisał dzięki użyciu komputerowych technik analizy fotografii. Przy okazji nagrodzony przypomniał, że korupcja polityczna - taka, jak przekupstwo i wymuszenia - może obniżyć wzrost gospodarczy kraju, zwiększyć koszty budowy dróg, zniechęcić do inwestycji zagranicznych i zwiększyć dług publiczny, a także przynieść inne negatywne skutki. Najmniej otyli okazali się przedstawiciele Litwy, Łotwy i Estonii oraz Gruzji, gdzie poziom korupcji jest stosunkowo niski. Autor analiz zastrzega, iż te ogólne obserwacje nie dowodzą, że każdy otyły polityk jest skorumpowany.

Zobacz także: "Kamerzysta" przed sądem. Patostreamer odpowie za znęcanie się nad niepełnosprawnym

Orgazm rozwiązaniem na zatkany nos

Nagrodę w dziedzinie medycyny otrzymali naukowcy z Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy wykazali, że seks zakończony orgazmem zmniejsza ukrwienie błony śluzowej nosa. Badania przeprowadzono z udziałem 18 par osób zatrudnionych w ochronie zdrowia. Niestety, orgazm daje efekt utrzymujący się tylko około godziny. Nie jest do końca jasne, który aspekt orgazmu – podniecenie, hormony czy wysiłek fizyczny odpowiadają za efekt oczyszczający.

Zobacz także: 

Ig Nobel z fizyki. Czemu piesi na siebie nie wpadają?

Tegoroczna nagroda w dziedzinie fizyki trafiła do badaczy, którzy przeprowadzili „eksperymenty, aby dowiedzieć się, dlaczego piesi nie kolidują nieustannie z innymi pieszymi”. Czujniki umieszczone na trzech stacjach kolejowych zarejestrowały w ramach ich badania ruchy ponad pięciu milionów osób.

Zobacz także: Kto ściągnął Jaśminę? Zaskakujące nazwiska od Hołowni, internauci boją się inwigilacji

Jednocześnie nagrodą w dziedzinie kinetyki uhonorowano eksperymenty mające wyjaśnić, dlaczego piesi czasami jednak się zderzają. W przypadku eksperymentów z udziałem studentów przyczyną kolizji byli rozmawiający przez telefony komórkowe.

Zarost miał służyć ochronie w walce

Pokojowa nagroda Ig Nobla trafiła do zespołu Davida Carriera z University of Utah „za przetestowanie hipotezy, że ludzie wyewoluowali brody, aby chronić się przed ciosami w twarz”. Jak wykazały eksperymenty z kośćmi pokrytymi ogoloną lub owłosioną skórą owcy, broda faktycznie daje wrażliwym obszarom twarzy pewną ochronę przed uderzeniami, absorbując o około 30 proc. więcej energii, niż goła skóra.

Zobacz także: Pijany prokurator biegał nago po Świdnicy. Z ulicy zgarnęła go policja

Antynobel w dziedzinie transportu za latające nosorożce?

W dziedzinie transportu za najbardziej godne Ig Nobla uznano eksperymenty zespołu Robina W. Radcliffe'a z Cornell University - dzięki którym wiadomo, że po podaniu środka nasennego nosorożca transportowanego drogą powietrzną najbezpieczniej jest zawiesić pod helikopterem do góry nogami. Przewóz zagrożonych wyginięciem nosorożców czarnych w inne lokalizacje ma zapobiec kojarzeniu się blisko spokrewnionych osobników, a kiepskie afrykańskie drogi utrudniają transport ciężarówką.

Polecamy: 

NS 

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości