Dr Magdalena Grzyb nie poprowadzi wykładu na UJ. Odwołano go przez jej poglądy

By Tomasz Molina - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107752122
By Tomasz Molina - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107752122
Doktor Magdalena Grzyb miała wygłosić wykład na Uniwersytecie Jagielońskim w ramach Kampanii 16 dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. Organizatorzy poinformowali jednak, że udział feministki został odwołany ze względu na różnice w poglądach. O co poszło?

Magdalena Grzyb - feministka wyklęta

Doktor Magdalena Grzyb to kryminolożka, feministka i publicystka Kultury Liberalnej. Sama o sobie mówi, że jest "feministką wyklętą" ze względu na swój pogląd, że prostytucja jest dla kobiet zjawiskiem krzywdzącym, co w społeczności o bardzo nowoczesnych poglądach nie jest akceptowane.

TYLKO U NAS: Barbara Kurdej-Szatan nie przebierała w słowach. Ostatni taki wywiad

"Pomimo hucznych zapowiedzi bojkotu, spotkanie w końcu się odbyło. Przyszły nawet lobbystki seksworkingu. Ale nie przyszły rozmawiać, przyszły wydrapać mi oczy. Powtórzyły się wszystkie wcześniejsze „argumenty”. Moje zaplecze teoretyczne jest złe, bo jest złe, nie pracowałam „w terenie”, więc nie jestem kompetentna. Dane i badania, na które się powołuję, są złe, dane i badania, na które one się powołują – dobre. I tak dalej. Czy prostytutki są ofiarami handlu ludźmi? Nie, bo nie. Czy Nigeryjka prostytuowana przez nigeryjskiego sutenera z Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, któremu winna jest 60 tys. euro za przeszmuglowanie jej do Europy, jest „prostytutką dobrowolną”? Oczywiście – ich zdaniem – tak. Były tak zaciekłe i głuche na argumenty, że rozmowa z nimi – niestety – nie miała sensu" - tak opisywała dr Magdalena Grzyb jedną z dyskusji, w której brała udział.

Ale to nie wszystko - dr Magdalena Grzyb naraża się środowisku także dlatego, że uważa, że kwestionowanie pojęcia płci nie jest korzystne dla kobiet. Społeczność ma pretensje do feministek, które nie mają przekonania do podziału także na osoby transpłciowe. Pani Grzyb jest uznawana za "transfobkę".

- Zastąpienie w przepisach prawa kategorii płci biologicznej „płcią odczuwaną” jest dla kobiet niekorzystne i szkodliwe. A to dlatego, że dyskryminacja prawna i społeczna kobiet ma swoje źródła właśnie w tym, co Stanisław Krawczyk ironicznie nazywa „genitalną wspólnotą losów” - twierdzi dr Magdalena Grzyb w artykule „Transpłciowość, kapitalizm i ostracyzm. Odpowiedź Stanisławowi Krawczykowi” opublikowanego na łamach Kultury Liberalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Barbara Kurdej-Szatan nie przebierała w słowach. Ostatni taki wywiad:


Nie będzie wykładu, bo nie zgadzają się z jej poglądami

Dr Magdalena Grzyb miała wygłosić wykład na zaproszenie Sekcji Psychologii Sądowej należącej do Koła Naukowego Studentów Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Kampanii 16 Dni Przeciwko Przemocy ze względu na płeć. Ale nie dojdzie do tego, gdyż uczelnia nie zgadza się z poglądami dr Grzyb. Wykład został odwołany, o czym poinformowano w specjalnym oświadczeniu.

- Sekcja Psychologii Sądowej należąca do Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ informuje, iż planowany w ramach Kampanii 16 Dni przeciwko przemocy ze względu na płeć wykład Pani Doktor Magdaleny Grzyb został odwołany.

Wybierając prelegenta_ke kierowaliśmy się obszarem specjalizacji, a także tym, że wielokrotnie współpracowaliśmy już z osobami pracującymi w Katedrze Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji UJ. Zapraszając do poprowadzenia wykładu Panią Doktor Magdalenę Grzyb nie byliśmy świadomi poglądów, które Pani Doktor reprezentuje. Chcemy także zaznaczyć, że absolutnie nie zgadzamy się z opiniami, które Pani Doktor wygłasza, a także nie wyrażamy zgody na żadne przejawy transfobii w przestrzeni uniwersyteckiej. 

W tym miejscu chcemy również przeprosić za zaistniałą sytuację, która mogła wywołać u wielu osób dyskomfort i zaburzyć ich poczucie bezpieczeństwa. Sekcja Psychologii Sądowej KNSP UJ chce być przestrzenią bezpieczną i inkluzywną dla wszystkich osób studiujących i będzie dążyła do tego, aby podobne sytuacje już nigdy nie miały miejsca - czytamy w oświadczeniu.

SW


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj95 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo