30. rocznica powstania Radia Maryja. Ojciec Rydzyk i słuchacze świętują

O. Tadeusz Rydzyk od 30 lat kieruje Radiem Maryja.
O. Tadeusz Rydzyk od 30 lat kieruje Radiem Maryja.
W Toruniu odbywają się obchody 30. rocznicy założenia Radia Maryja. Na rocznicowej mszy świętej nie zabraknie państwowych oficjeli, którzy pojawiają się również na łamach rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka.

Obchody 30. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się w sobotę przed południem w hali przy ul. Bema w Toruniu od koncertu ojców bernardynów z Lublina. O godzinie 12.30 planowany jest różaniec ze słuchaczami, a o 13. rozpocznie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Uroczystości zwieńczy msza święta, która rozpocznie się o godzinie 15.30. Spodziewani są na niej wysocy przedstawiciele władz państwowych. Mszy przewodniczył będzie metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki. 

Zobacz: "Pretensje do Niemiec - tak, porównanie do zbrodniczej III Rzeszy - głupie"

Podczas uroczystości zostaną odczytane listy od prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Na scenie wystąpią m.in. ks. bp. Wiesława Śmigla – ordynariusza diecezji toruńskiej, Andrzeja Jaworskiego – Sekretarza Rady Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Jana Pawła II, wicepremiera Jacka Sasina, o. Janusza Soka CSsR – Prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów oraz o. Tadeusza Rydzyka CSsR, założyciela Radia Maryja. 

Czytaj: Układ Otwarty. Jak powstaje niezależny podcast? Pierwsze podsumowanie

Do Torunia przybyło kilka tysięcy wiernych z całej Polski, a także przedstawicieli Polonii. Pielgrzymka z parafii Archidiecezji Śląskiej przyjechała do Torunia już w piątek i pierwsze kroki skierowała do Sanktuarium Maryi Panny Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. W sobotę przed południem odwiedziła siedzibę Radia Maryja. 


"Dziś pierwsza sobota miesiąca, wielki jubileusz w Toruniu, ale także wielkie święto na Śląsku — wspomnienie św. Barbary, patronki górniczego trudu. Modlitwą u stóp Matki wspieramy naszych górników" - powiedział ks. proboszcz z parafii Niepokalanego Serca Maryi w Radlinie-Głożynach przewodzący pielgrzymce.

Przewodnicząca KGW w Radlinie pani Krystyna powiedziała, że grupa ma ze sobą stroje śląskie i już na uroczystości pokaże, jak wyglądają Ślązaczki. Członkinie Koła trzy razy się wybierały i w końcu się udało. 

Nie przegap: Pacjentka z Covid-19 uciekła ze szpitala. Musiała wracać pieszo, bo nie było karetki

Senior pielgrzymki pan Ignacy Krupa, pochwalił się, że jest synem chrzestnym prezydenta Ignacego Mościckiego. "Radio Maryja jest dla mnie wszystkim. W tym moim wieku to jest super, siedzę w domu w ciepełku i się modli człowiek" - mówił.

Pielgrzymki z Tychów i Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej po Sanktuarium Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pała II oprowadzał jego kustosz o. Andrzej Laskosz.

Pielgrzymka z Tychów wyruszyła już w piątek i na noc zatrzymała się w Licheniu. "Jeździmy co roku, od 1996 r., oprócz zeszłego roku, wiadomo z jakiej przyczyny" - powiedział uczestnik. 


"Każdy z nas przyjeżdża z jakimiś intencjami, prośbami. Przez tyle lat to żeśmy u Matki Bożej i św. Jana Pawła uprosili tyle łask i przyjeżdżamy też podziękować za te wszystkie otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę, o pokój na świecie, bo teraz tak różnie się dzieje. To wszystko zawierzamy i dlatego tutaj przyjeżdżamy" - mówiła uczestniczka.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.

Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem Internetu na całym świecie. Dopełnieniem radia jest Telewizja Trwam. 

  

Woś: Zemmour. „Nowa szkoła” populizmu


GW

Lubię to! Skomentuj89 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura