Agrounia uderza w CPK. Awantura na spotkaniu z mieszkańcami Baranowa

Wizualizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Wizualizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W Baranowie, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, odbyło się spotkanie Rady Społecznej CPK. Mieszkańcy wsi i okolic ostro sprzeciwili się planom likwidacji 20 wiosek na terenie inwestycji. Lider Agrounii Michał Kołodziejczak ostro krytykował stronę CPK, wykrzykując, żeby przedstawiciel rządu "wy...rzał".

Plany inwestycyjne ws. CPK

Marcin Horała, pełnomocnik gabinetu PiS ds. budowy CPK, poinformował w czwartek, że obszar zabudowy gigantycznego hubu będzie miał powierzchnię ok. 41 km kw. i zajmie północno-zachodnią część obszaru o wielkości ok. 75 km kw. - Obejmuje on ok. 520 budynków mieszkalnych na ok. 3 tys. 800 działek ewidencyjnych - dodał wiceszef resortu infrastruktury. Według wyliczeń resortu, teren zamieszkuje "nieco ponad 1 tysiąc osób". 

Zobacz: 

Delegacja NIK u Łukaszenki. "Niebywały skandal. Z białoruskim reżimem się nie rozmawia!"

Zakupy dla żony i pranie. "GW" ujawnia kulisy pracy u Kurskiego, szef TVP odpowiada

Rozbrajająca szczerość posłanki KO. "Zaraz będzie żyło się gorzej, niż za PO"

Premier Morawiecki na szczycie w Brukseli. Apeluje, by zakończyć dziki handel emisjami CO2

Preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie. Horała oświadczył, że rząd posiada wszelkie zezwolenia środowiskowe, a obszar spełnia wymogi techniczne, a na inwestycję zgadza się strona społeczna.  

Awantura o przyszłość okolicznych wsi 

W Baranowie doszło dziś do awantury, w której prym wiodła Agrounia. Mieszkańcy i Michał Kołodziejczak przyszli na spotkanie Rady Społecznej CPK z przedstawicielem planowanego megalotniska "uzbrojeni" w jajka. Padały oskarżenia o oszustwo i chęć osiągnięcia zysku kosztem mieszkańców. 

- Nie ma naszej zgody na wysiedlenia! My nigdzie nie zgodzimy się na wysiedlenia z naszych ojcowizn i to aż w takim rozmiarze - mówił jeden z uczestników rozmów ws. przyszłości portu komunikacyjnego.

- Chcecie pięciu złotych za metr za wykup ziemi! - krzyczano. Niektórzy mieszkańcy uważają, że spółka realizująca CPK wykupi ziemię, a następnie zrobi interes z Koreańczykami. Domagali się też obecności wiceministra Horały, który przebywał w Warszawie. 

- Nikt nie pozwoli w żaden sposób oszukać się i okraść. Pani zabrała mieszkańcom pewność siebie i nadzieję - zwrócił się lider Agrounii do Katarzyny Dobrońskiej, dyrektor biura relacji z otoczeniem inwestycji w spółce CPK. 

Spotkanie zakończyło się bez konkluzji, ponieważ strona CPK uznała, że w takiej atmosferze nie da się dyskutować.

- Robisz paskudną rzecz, oszukujesz tych ludzi. Powiedz im, ile pieniędzy dostaną za swoje grunty? Nie pracujesz za cukierki i obietnice, chociaż pewnie obiecują ci w partii lepsze fuchy. Nie wiesz, ile dostaną? To sp...rzaj stąd. Jak ci nie wstyd! - mówił Kołodziejczak z Agrounii do innego przedstawiciela CPK.  

Michał Kołodziejczak w Salon24: Miałbym już dwa albo trzy samochody gdyby nie polityka

Obejrzyj rozmowę z liderem Agrounii w "Jastrzębowski wyciska":


Horała: Agrounia to zadymiarze!

Jestem oburzony zakłóceniem spotkania w Baranowie przez przyjezdnych zadymiarzy z Agrounii. Zapewniliśmy obecność kilkunastu pracowników STH Poland, którzy mogli odpowiedzieć na pytania i wątpliwości mieszkańców. Zostało im to niestety uniemożliwione - ocenił Horała po awanturze. 

- Te same osoby uniemożliwiają merytoryczną rozmowę z mieszkańcami i jednocześnie rozpowszechniają kłamstwa o rzekomym braku dialogu społecznego. Jednocześnie mieszkańcy straszeni są kłamliwymi informacjami na przykład na przykład na temat rzekomego wywłaszczania po 5 zł za m2. Stop fake news - zaapelował wiceminister infrastruktury. Czytaj też: 

Ważna deklaracja Moskwy ws. polityki klimatycznej. "Zablokujemy Fit for 55, jeśli..."

Wojna hybrydowa z Białorusią, a Banaś zaskakuje. NIK z wizytą w Mińsku


GW

Lubię to! Skomentuj98 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka