Premier Morawiecki podsumowuje 2021 rok. Jakie plany na Nowy Rok?

Mateusz Morawiecki podsumował 2021 rok. Fot. Flickr/premierrp
Mateusz Morawiecki podsumował 2021 rok. Fot. Flickr/premierrp
Koniec roku to dla wszystkich czas podsumowań. Premier Mateusz Morawiecki zamieścił wpis, w którym pochwalił się osiągnięciami w kończącym się 2021 roku.

"Rok 2021, kolejny pod znakiem pandemii, był rokiem pełnym wyzwań, zarówno w kwestii walki z wirusem Covid-19 jak i jego konsekwencji gospodarczych. By jak najlepiej wyjść z tych ogólnoświatowych tarapatów, przede wszystkim musimy mądrze inwestować" - napisał premier na Facebooku.

Zobacz: 

Zwarcie w PiS. Przeciwnicy obostrzeń z Siarkowską na czele wywierają presję

Agrounia wyjdzie na ulice? Kołodziejczak grozi po rozmowach z rządem

Tusk zakpił z pochodzenia Pereiry. "Ostatni tydzień jest bardzo... portugalski"


Polski Ład:  Program Inwestycji Strategicznych  

"Już pół roku temu zaproponowaliśmy Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych  – który ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego" - czytamy w podsumowaniu Morawieckiego. 

Dalej szef rządu przypomniał o programie dofinansowania dla samorządów do inwestycji i poprawy życia w mniejszych miejscowościach.

"Jak zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, nabór wniosków do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych będzie trwał do 15 lutego. Każdy samorząd będzie mógł złożyć trzy wnioski o dofinansowanie – wynoszące do 5, 30 oraz 65 milionów złotych. Jest to wielki strumień pieniędzy, który uruchomi falę modernizacji na takich zasadach, jak w pierwszej transzy – czyli oferując do 95 proc. bezzwrotnego finansowania dla samorządów ze strony państwa polskiego" - podkreślił Morawiecki. 

"Pierwsza, już zrealizowana transza, świadczy o naszej wiarygodności – to ponad 23 mld zł rozdysponowane wśród samorządów. Środki otrzymało blisko 100 proc. samorządów. Dla porównania: średnia wydatków wszystkich samorządów w latach 2013-2015 wynosiła poniżej 50 mld zł – a więc w tych dwóch transzach idzie pomoc o charakterze porównywalnym do rocznych wydatków inwestycyjnych z tego okresu. Warto zapytać przedstawicieli w samorządzie, jak skorzystali z tego programu. 

Skorzysta Polska lokalna

"To mnóstwo nowych remontów, szkół, przedszkoli, żłobków; nowe drogi, ciepłownictwo, inwestycje w energetykę, w projekty o charakterze wsparcia miejsc pracy: parki technologiczne, uzbrojenie terenów do przyciągnięcia inwestorów" - wyliczał Morawiecki. 

"Po 5 latach naszych rządów dochody samorządów wzrosły o 40%. To informacja dla tych, którzy dali się nabrać na manipulacje części włodarzy miast – np. o tym, że ze względu na Polski Ład otrzymują mniej środków. Ich własne prognozy na 2022 r. (z początku maja 2021) opiewały w sumie na ok. 140 mld zł (uwzględniając wydatki bieżące) – zaś docelowa pula przekracza grubo 150 mld zł – bez kolejnej transzy Polskiego Ładu. To powinno przemówić do wyobraźni" - chwalił działania rządu dla Polski lokalnej. 

Tarcza antyinflacyjna

Przez pół roku - a niewykluczone, że i dłużej - funkcjonować będzie tarcza antyinflacyjna, czyli obniżka cen na paliwa i energię. 

- Mimo pandemii , mamy obecnie do czynienia z okresem historycznie niskiego poziomu bezrobocia. To była podstawa naszej polityki gospodarczej w tym czasie, żeby obronić miejsca pracy. Uruchomiliśmy najpierw Tarczę Antykryzysową, a teraz w obliczu inflacji, Tarczę Antyinflacyjną , do której będziemy dokładać kolejne komponenty. Jednym z nich jest mój wniosek do Komisji Europejskiej o zerowy VAT na artykuły żywnościowe - zaznaczył Morawiecki.

- Chcemy i będziemy to wdrażać od lutego lub marca 2022 r. najbliższego roku - zapowiedział. 

 

Czytaj też: 

Duże wsparcie dla gospodarstw domowych. Kto dostanie dodatek osłonowy?

Jest ostrzeżenie przed Omikronem od WHO. "Szybko się rozprzestrzenia"

Morawiecki: "Turów musi działać". Jest ważna uchwała rządu


GW

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka