Potężny wybuch wulkanu na oceanie słyszano 2000 km dalej [WIDEO]

YouTube/VideoFromSpace
YouTube/VideoFromSpace
Potężną erupcję wulkanu na Oceanie Spokojnym zarejestrowały kamery satelitarne. Wideo robi ogromne wrażenie, a skutki wybuchu w dalszym ciągu odczuwają mieszkańcy archipelagu wysp Tonga na Pacyfiku.

Do potężnej erupcji częściowo podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha'apai znajdującego się na niezamieszkałej wyspie na Oceanie Spokojnym doszło w sobotę. Wyspa wulkaniczna - Nukualofa - znajduje się 65 km na północ od stolicy Tonga.

Potężny wybuch wulkanu na Oceanie Spokojnym

Dzisiejsza erupcja wulkanu na Oceanie Spokojnym trwała minimum 8 minut. W powietrze z ogromną siłą wyrzucony został gaz, popiół i dym. Wybuch był tak silny, że słyszano go na Fidżi, ponad 800 km dalej, a nawet w oddalonej ponad 2000 km Nowej Zelandii.

Zdjęcia satelitarne uchwyciły moment wybuchu i robią ogromne wrażenie.


Wybuch wywołał tsunami

Wybuch doprowadził do tsunami, z którego skutkami muszą się mierzyć mieszkańcy Nukualofa. Australijskie Biuro Meteorologii przekazało, że fala miała 1,2 metra. Osoby zamieszkujące przybrzeżne tereny zostały ewakuowane. Służby apelują, by trzymać się z dala od terenów przybrzeżnych. Apelują również o zabezpieczenie zbiorników na wodę deszczową.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości