Wojna na Ukrainie. Morawiecki ostrzega w rozmowie z CNN

Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP
Rosja będzie starać się okrążyć wojska ukraińskie w Donbasie, a potem, zdobywszy 1/3 terytorium Ukrainy, będzie chciała prowadzić negocjacje z tej silnej pozycji - ocenił w wywiadzie dla CNN International premier Mateusz Morawiecki.

Zachód musi się pospieszyć z pomocą

Premier Morawiecki dodał, że Zachód musi pospieszyć się z pomocą dla Ukrainy i przyjąć długoterminowy zestaw „miażdżących” sankcji wobec Rosji.

– Widzę, że rosyjskie wojska przegrupowują się, reorganizują. Myślę, że wkrótce spróbują okrążyć ukraińskie siły, zwłaszcza w regionie Donbasu. A potem zająwszy jedną trzecią ukraińskiego terytorium, będą chcieli negocjować z tej bardzo silnej pozycji – powiedział w czwartek szef polskiego rządu w rozmowie z dziennikarką Christiane Amanpour.

Morawiecki stwierdził też, że Rosja obawia się długoterminowych sankcji, a Polska opowiada się za „miażdżącym” zestawem restrykcji, w tym za konfiskatą majątków i zaprzestaniem kupowania surowców. Przestrzegł też, że zachodnie społeczeństwa mogą zmęczyć się wojną i jej skutkami, podczas gdy Rosja jest gotowa do prowadzenia jej przez kolejne miesiące.

KW

Czytaj dalej:

Jak zniszczyć Kreml? Wałęsa ma zaskakujący plan, by powstrzymać Putina

Francja zamarła, spodziewając się zamachu. Chwile grozy z powodu fałszywego alarmu

KPO zostanie odblokowany w kwietniu? Otoczenie Morawieckiego studzi nastroje

Wielka akcja służb w Niemczech. Na celowniku Gazprom za windowanie cen gazu

Putin zdecydował. Zagraniczni klienci będą musieli za gaz płacić w rublach

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka