Donald Tusk zaliczył wpadkę z Kijowem. Internauci wytknęli mu błąd

Redakcja Redakcja PO Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Donald Tusk chcąc poinformować na Twitterze, że rosyjski okręt wojenny "Moskwa" zatonął, popełnił błąd. Mianowicie chodzi o to, że napisał "Kiev", a nie "Kyiv". Angielska pisownia nazwy ukraińskiej stolicy w formie "Kiev" pochodzi z języka rosyjskiego.

W czwartek oficjalnie potwierdzono informację, że krążownik "Moskwa", należący do armii rosyjskiej, zatonął na Morzu Czarnym. Były przewodniczący Rady Europejskiej postanowił poinformować o tym fakcie i napisał "Moskva has sunk. Kiev has not" [tłum. "Moskwa zatonęła. A Kijów nie"].

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, iż nie piszemy w języku angielskim Kiev, a Kyiv. Internauci szybko zareagowali na błąd, a Tusk już po chwili edytował post.

Piszemy "Kyiv", nie "Kiev"

Pisownia miejscowości Kijów w języku angielskim "Kiev" pochodzi z języka rosyjskiego. W 1995 roku ukraiński rząd zmienił oficjalną angielską transliterację nazwy "Kijów" i występuje teraz w formie "Kyiv", jako wywodząca się z języka ukraińskiego. MSZ Ukrainy uruchomiło nawet w 2018 roku specjalną kampanię "KyivNotKiev", aby informować o zmianie i odejść od zapisu nazwy miasta w oficjalnym języku Związku Radzieckiego.

MP

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka