Rosyjski ekspert wojskowy podczas programu w państwowej telewizji przyznał, że sytuacja w jakiej znalazła się armia Rosji jest dramatyczna (źródło: Twitter/Julia Davis)
Rosyjski ekspert wojskowy podczas programu w państwowej telewizji przyznał, że sytuacja w jakiej znalazła się armia Rosji jest dramatyczna (źródło: Twitter/Julia Davis)

Rosyjski ekspert z zaskakująco szczerą wypowiedzią na temat armii w państwowej telewizji

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 29
W państwowej rosyjskiej telewizji doszło do niecodziennej sytuacji. Podczas programu "60 minut" Jewgienija Popowa, zaproszony przez niego ekspert wojskowy, Michaił Chodarenok wprost opisał bardzo trudną sytuację, w której znajduje się obecnie rosyjska armia.

Zaskakująco szczere słowa rosyjskiego eksperta

Julia Davis, amerykańska ekspertka, która zajmuje się rosyjskimi mediami oraz propagandą, udostępniła na swoim Twitterowym profilu ponad minutowe nagranie zawierające fragment wypowiedzi Michaiła Chodarenoka, pułkownika i starszego eksperta wojskowego. Gość programu "60 minut" wprost ocenił, że mobilizacja, którą zapowiada Rosja, nie przyniesie oczekiwanych sukcesów. Dodał, że posiadana przez armię rosyjską przestarzała broń nie ma szans w bezpośrednim starciu z nowoczesnym sprzętem NATO.

— Załóżmy, że mobilizacja zostanie ogłoszona. Jak szybko uda nam się stworzyć pierwszy pułk lotniczy? Do Nowego Roku. Nie mamy rezerw, pilotów i samolotów. Dlatego mobilizacja okazałaby się niedużą pomocą — ocenił Chodarenok.

Możliwe scenariusze

— Jeśli jeszcze tej nocy zamówimy nowe okręty, kiedy pierwszy z nich będzie gotowy? Za dwa lata. Jeśli podejmiemy decyzję o stworzeniu nowej dywizji pancernej, kiedy będzie gotowa? Obstawiam, że przynajmniej za 90 dni. I nie będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, bo takiego nie mamy — mówił rosyjski ekspert wojskowy.

Chodarenok dodał, że wysłanie tych ludzi będzie złym posunięciem, ponieważ byliby wyposażeni w przestarzały sprzęt, który nie ma szans, by sprawdził się na wojnie w XXI wieku, podczas gdy NATO dysponuje nowoczesną bronią.

— Oczywiście musimy uzupełnić straty, ale poprzez inwestowanie w przemysł, wytwarzanie nowej, zaawansowanej broni. Mobilizacja tu nic nie rozwiąże — podkreślił ekspert.

Chodarenok już wcześniej był sceptyczny

Na początku marca 2022 roku Chodarenok napisał krytyczną analizję na temat inwazji Rosji na Ukrainę. Zdementował w niej prognozy mówiące o tym, że potrwa ona kilka dni.

— Generalnie nie będzie ukraińskiego blitzkriegu. Stwierdzenia niektórych ekspertów, takie jak 'Armia rosyjska pokona większość jednostek sił zbrojnych Ukrainy w 30-40 minut', 'Rosja jest w stanie pokonać Ukrainę w 10 minut w przypadku wojny na pełną skalę' czy 'Rosja pokona Ukrainę w osiem minut', nie mają poważnych podstaw — pisał wówczas Chodarenok.


RB


Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka