WHO: małpia ospa rozprzestrzenia się drogą płciową. Nowe przypadki choroby w USA

Indonezja, lekarz bada mężczyznę u którego mogło wystąpić zakażenie wirusem małpiej ospy. (fot. PAP/Abaca)
Indonezja, lekarz bada mężczyznę u którego mogło wystąpić zakażenie wirusem małpiej ospy. (fot. PAP/Abaca)
WHO informuje, że w Ameryce odnotowano dwa przypadki małpiej ospy. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że najnowsza fala wirusa rozprzestrzenia się głównie drogą płciową.

Małpia ospa w USA

Według najnowszych informacji, w USA potwierdzono co najmniej dwa przypadki małpiej ospy: w Massachusetts i w Nowym Jorku. Joe Biden zapewnił w poniedziałek, że szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest skuteczna też w przypadku małpiej, a Ameryka posiada jej wystarczająco dużo, by poradzić sobie z ewentualnym prawdopodobieństwem wystąpienia problemu.

— Nie sądzę, żeby to było tak niepokojące, jak w przypadku koronawirusa. (…) Ale myślę, że ludzie powinni być ostrożni — mówił Biden.

Nie tak groźna jak ospa wietrzna, ale może zabić

— Wirus rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z ludźmi, zwierzętami lub materiałami zakażonymi wirusem. Wnika on do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos i usta — tłumaczą Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Dodano, że do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka może dojść również przez kropelki oddechowe.

CDC uważa, że małpią ospę wywołuje wirus, który należy do tej samej rodziny co ospa wietrzna, jednak nie jest równie grona. Z obserwacji poczynionych w Afryce wynika jednak, że może on zabić nawet 1 na 10 osób chorujących na tę chorobę.

WHO zwraca uwagę, że chociaż sam wirus nie należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Najnowsza fala zachorowań rozprzestrzeniła się właśnie w dużym stopniu w ten sposób.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj23 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości