Rząd wspomoże "uczciwych sprzedawców". Pomoc dla ogrzewających domy węglem

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że aby zwiększyć dostępność, cały polski węgiel zostanie przekierowany do sklepów, składów Polskiej Grupy Górniczej. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że aby zwiększyć dostępność, cały polski węgiel zostanie przekierowany do sklepów, składów Polskiej Grupy Górniczej. Źródło: PAP/Radek Pietruszka
Wkrótce ma być gotowy projekt, zapewniający program wsparcia dla gospodarstw, ogrzewających domy węglem. Rząd wspomoże sprzedawców oferujących surowiec po "akceptowalnej cenie" - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska na wtorkowej konferencji wraz z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem zwróciła uwagę na problem z dostępnością węgla w sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Jak poinformowała, aby więcej węgla mogło trafić do gospodarstw domowych "przekierujemy cały polski węgiel, jaki jest dostępny - zwiększając też wydobycie - właśnie do PGG, za pomocą sklepu, za pomocą składów, za pomocą pośredników".

Pomoc dla "uczciwych sprzedawców"

Minister dodała, że w ostatnim czasie niektórzy pośrednicy wykorzystali trudną sytuację do spekulacji cenowych, podwyższając cenę za węgiel.

Moskwa powiedziała, że konsumenci powinni korzystać z oferty wiarygodnych dostawców. W jej przekonaniu, rząd wspomoże też sprzedawców, którzy będą oferować węgiel po "akceptowalnej cenie".

- Wprowadzimy w najbliższych dniach rozwiązanie ustawowe, które będzie kompensowało tym podmiotom, które zdecydują się po cenie akceptowalnej - na dzisiaj to jest ta cena którą oferuje PGG, cena najniższa na rynku. Jeśli te podmioty zdecydują się po takiej cenie dostępne zapasy przekazać do odbiorców indywidualnych, zapewnimy im kompensatę. O kwotach będziemy mówili w najbliższych dniach - poinformowała.


Szefowa resortu klimatu zachęciła do korzystania z np. z programu "Czyste powietrze", dzięki któremu można przeprowadzić termomodernizację domu, wymienić źródło ogrzewania, zainstalować panele fotowoltaiczne, co z kolei pozwoli ograniczyć zużycie węgla. Podkreśliła, że maksymalne wsparcie sięgać może nawet 69 tys. zł.

Dodatek osłonowy, zapłacimy tysiąc zł za tonę węgla

Wiceminister finansów Piotr Patkowski informował we wtorek na antenie Polsat News, że program wsparcia dla ogrzewających domy węglem ma być ogłoszony w ciągu kilku dni. Stwierdził, że rząd chce dać Polakom jak najszybciej poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o możliwość zakupu węgla na okres grzewczy. Doprecyzował, że program wsparcia ogrzewających domy węglem będzie ogłoszony w ciągu kilku dni i że będzie mowa o kwocie "bliżej 1000 zł za tonę" węgla.

- Zakres działań potem definiuje projekt. Jak już będę podjęte decyzje, projekt będzie szybko do napisania i szybko przeprocedowany. Najważniejsze, by kierownictwo polityczne rządu i PiS podjęło działania co do kierunku. Chociaż kierunek jest oczywisty: zapewnienie Polkom możliwie taniego węgla na sezon grzewczy w tych warunkach wojennych - przyznał Patkowski.

MP

Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka