Już nie Donald Tusk i jego “fur Deutschland”. TVP ma nowy hit

Już nie tylko słynne "für Deutschland". TVP ma nowy ulubiony cytat. (fot. YouTube)
Już nie tylko słynne "für Deutschland". TVP ma nowy ulubiony cytat. (fot. YouTube)
W "Wiadomościach" TVP wielokrotnie przywoływane są wyrwane z kontekstu, słynne już słowa Donalda Tuska "für Deutschland". Jeden z użytkowników Twittera zauważył, że równie często pojawia się też fragment wypowiedzi Jana Vincenta-Rostowskiego z 2015 roku, kiedy mówił on, że "pieniędzy na obietnice PiS nie ma i nie będzie".

TVP, po tym jak Donald Tusk wrócił do polskiej polityki, wielokrotnie w "Wiadomościach" wykorzystywało fragment nagrania, w którym wypowiada on słowa "für Deutschland".

Tusk kierował je do delegatów Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) – partii rządzącej w Niemczech, która miała wyłonić nowego przewodniczącego. Były premier wypowiadał się wtedy na temat rządów niemieckiej partii oraz dziękował niemieckiemu zgrupowaniu za postawę podczas pandemii.

— Wasze rządy były błogosławieństwem nie tylko dla Niemiec (für Deutschland – przyp. red.), lecz dla całej Europy — mówił Tusk.

Okazuje się, że w TVP równie popularny jest też inny cytat – Jana Vincenta-Rostowskiego, ministra finansów w rządzie Donalda Tuska. 

Internauci niezawodni

Użytkownik Twittera FlaSh zajmuje się wyłapywaniem schematów w programach TVP. W połowie marca wyliczył, że "für Deutschland" można było usłyszeć w "Wiadomościach" aż 128 razy.

Niedawno zauważył, że 6 czerwca stacja pobiła ten wynik przywołując wypowiedź Rostowskiego po raz 129.

W 2015 roku ówczesny minister finansów mówił podczas wieczoru wyborczego, że "pieniędzy na obietnice, które składa PiS, nie ma i nie będzie ich w ciągu czterech następnych lat". Fragment wykorzystywała Telewizja Polska w celu skrytykowania rządu PO-PSL i jednocześnie pochwalić PiS za programy socjalne.

Rostowski komentuje

Na wpis Internauty zareagował sam Rostowski, który działanie TVP nazwał "bardzo nieroztropnym". Argumentował to tym, że robią to w momencie, "kiedy sami mówią, że 'piniendzy nie ma'!".

— Polacy widzą jak były one trafne za każdym razem kiedy idą do sklepu albo płacą za prąd, gaz czy ogrzewanie. Panie Jacku Kurski – dziękuję za reklamę! — dodał polityk. 


RB

Czytaj dalej:

Zmarła aktorka Anna Grzeszczak-Hutek. Takich ról się nie zapomina

Przed nami miesiące sporów i konfliktów. Były senator PO mówi, co połączy opozycję i rząd

Krajowy Plan Odbudowy. Minister zdradza, kiedy mogą do nas trafić pierwsze miliardy

Draghi, Macron i Scholz na ustach świata. Ale jeden polityk został kompletnie zignorowany

"Polska Kim Kardashian", czyli modelka Roksana Oraniec w Salon24.pl: Przyszłość? Polityka

Lubię to! Skomentuj85 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura