200 martwych ryb w rzece Ner. Co się dzieje?

Rzeka Ner. Fot. Wikimedia Commons
Rzeka Ner. Fot. Wikimedia Commons
Po znalezieniu kilkuset śniętych ryb w rzece Ner marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wydał zakaz wędkowania na tym terenie na okres dwóch tygodni.

Strażacy sprawdzają koryto rzeki 

"Śnięte ryby w korycie rzeki zaobserwowali mieszkańcy i zgłosili tę sytuację na numer alarmowy. Wojewoda łódzki wydał polecenie dla Państwowej Straży Pożarnej i Policji sprawdzenia całego koryta rzeki w woj. łódzkim. Państwowa Straż Pożarna i Policja podjęły działania w celu zidentyfikowania i oceny skali zjawiska" - przekazała w komunikacie rzeczniczka prasowa wojewody Dagmara Zalewska.

"Na terenie powiatów łęczyckiego i poddębickiego trwały czynności wzdłuż całego koryta rzeki Ner. Zostały zabezpieczone próbki zarówno wody jak i ryb i oddane do badań. Z ustaleń strażaków wynika, że w okolicy trzech miejscowości: Zbylczyce, Zimne i Parski znaleziono około 200 martwych ryb. Stwierdzono również ślady po oleistej substancji" - poinformowano.

Zobacz: Śnięte ryby na kolejnej rzece. Zwołano sztab kryzysowy

Zakaz korzystania z wody w rzece

"W związku z tym, że nie są znane jeszcze wyniki i przyczyna tego zjawiska, a na tak małej rzece jest to zjawisko niepokojące, po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda wydał rekomendacje, by nie zbliżać się w tej chwili do koryta rzeki, nie wypasać w jej pobliżu zwierząt oraz nie korzystać z wody do żadnych celów, również rolniczych" - podano.

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego przekazano, że prowadzone są działania pod kątem bezpieczeństwa kąpielisk oraz wody do spożycia. "Podkreślamy raz jeszcze, że nie ma powodów do paniki, a sytuacja jest pod stałą kontrolą służb" - przekazano w komunikacie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również wydało specjalny komunikat "W związku z dzisiejszym wnioskiem wojewody łódzkiego dot. zagrożenia ekologicznego, do mieszkańców 2 powiatów woj. łódzkiego wysłano alert RCB" - napisano na Twitterze.

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber wydał zakaz wędkowania na tym terenie na okres dwóch tygodni.

Ważne: Są pierwsze wyniki badań śniętych ryb z Odry

Wojewoda wielkopolski polecił zorganizowanie sztabu kryzysowego

Sztab kryzysowy zwołały także władze Wielkopolski. - Wszystkie parametry rzeki są monitorowane. Na miejsce zadysponowane zostały zastępy Państwowej Straży Pożarnej z jednostkami wodnymi, które zwodowały się już na odcinku w powiecie kolskim i tam monitorują i analizują stan tego odcinka rzeki Ner pod kątem ewentualnego zanieczyszczenia" – powiedział w sobotę rzecznik wojewody wielkopolskiego Mateusz Daszkiewicz.

Dodał, że z dotychczasowych informacji wynika, że "nie stwierdzono widzialnych form zanieczyszczenia, które mogłaby wskazywać, że może ono wpływać w jakiś sposób na sytuację na naszej rzece".

Podkreślił również, że "próbki wody, które były badane do tej pory też nie wykazały żadnych niepokojących zmian".

Ner to rzeka - przepływająca przez województwa łódzkie i wielkopolskie - stanowiąca dopływ Warty.

ja


Czytaj też:

Polacy gorączkowo szukają płynu Lugola. Izba Aptekarska jest przerażona i apeluje

Sól z Odry może zanieczyścić również Wisłę. Winne dwa czynniki

Producenci jedzenia mają sposób, jak wprowadzić ukryte podwyżki. Wszyscy się nabieramy

Polacy rzucili się na drogie używane samochody. Niemieckie marki rządzą

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości