PGNiG zawiera umowę kredytową z BGK. Kwota może zwalać z nóg

PGNiG zawiera umowę kredytową z BGK. Źródło: commons.wikimedia.org
PGNiG zawiera umowę kredytową z BGK. Źródło: commons.wikimedia.org
PGNiG poinformowało w komunikacie, że zawarło z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę kredytową do kwoty 4,8 mld złotych. Dodajmy, że Grupa PGNiG osiągnęła w I półroczu ok. 78 mld zł przychodów i 4,8 mld zysku netto.

PGNiG zawiera umowę z BGK 

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował, że 16 sierpnia 2022 r. spółka zawarła umowę kredytową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego do kwoty 4,8 mld złotych na okres 24 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej.

Dodano, że podpisując umowę kredytową, PGNiG skorzystało z gwarancji Skarbu Państwa - mechanizmu przewidzianego art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

"Zarząd PGNiG na bieżąco monitoruje sytuację na międzynarodowym rynku gazu i Spółka będzie podejmować dalsze działania w kierunku zwiększenia dostępnych źródeł finansowania" - podsumowano. 

Dobre wyniki PGNiG

W I półroczu 2022 r. PGNiG osiągnęło 78,4 mld zł przychodów - trzy razy więcej niż w I półroczu 2021 r. - oraz 4,8 mld zysku netto - dwa razy więcej niż przed rokiem - poinformowała w czwartek spółka. Podkreśliła, że wyniki są pochodną sytuacji na europejskim rynku.

Rekordowe notowania węglowodorów wspierały rezultaty z działalności wydobywczej w kraju i zagranicą, gdzie Grupa PGNiG zanotowała znaczący wzrost wolumenów produkcji ropy i gazu, a jednocześnie wysokie ceny paliw mocno odbiły się na wynikach segmentu sprzedaży - poinformowała spółka.

Z opublikowanych danych wynika, że przy trzykrotnie wyższych przychodach w stosunku do I połowy 2021 r., koszty operacyjne również wzrosły trzykrotnie - do 66,5 mld zł. EBITDA PGNiG wyniosła w I półroczu 15 mld zł, trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

Produkcja własna gazu w I półroczu wyniosła 3,48 mld m sześc. wobec 2,34 mld rok wcześniej. Wydobycie własne w Norwegii zwiększyło się z 0,39 mld do 1,54 mld m sześc.

Spółka podkreśliła, że w I półroczu 2022 r. zasadniczej zmianie uległa struktura importu gazu. Udział importu gazu z kierunku wschodniego spadł do 37 proc. wobec 58 proc. rok wcześniej. Udział importu LNG wzrósł do 34 proc. wobec 25 proc., a udział dostaw z kierunku zachodniego i południowego wzrósł do 29 proc., podczas gdy rok wcześniej wynosił 17 proc.

W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. Skarb Państwa ma w PGNiG prawie 72 proc. akcji. 15 marca 2022 r. Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen.

MP

Czytaj dalej: 
Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka