Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Wyłowiono ich już ponad tonę

Kanał Gliwicki, fot. Wody Polskie
Kanał Gliwicki, fot. Wody Polskie
W weekend przy granicy z województwem opolskim, na trzeciej sekcji Kanału Gliwickiego, między śluzami Sławięcice i Rudziniec, ujawniono olbrzymie ilości śniętych ryb. Służby Wód Polskich w Gliwicach wraz ze strażą pożarną i strażą rybacką na bieżąco odławiają je na bieżąco. Ich ilość oszacowano na ponad tonę.

Wstrzymana żegluga na Kanale Gliwickim

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwołało w poniedziałek sztab kryzysowy. Straż Pożarna wykonała badania dna kanału sonarem, nie wykazały one jednak obecności żadnych niebezpiecznych materiałów. w celu uniemożliwienia przemieszczenia się śniętych ryb na pozostałe odcinki drogi wodnej, dnia 4 września br. wstrzymana została żegluga przez śluzy Sławięcice i Rudziniec na Kanale Gliwickim.

Występowania martwych ryb nie odnotowano na innych odcinkach tej drogi wodnej, na których kontynuowany jest również stały monitoring wód. Jest on także prowadzony na znajdującym się na obszarze administracji Wód Polskich w Gliwicach fragmencie Odry, Odrzańskiej Drogi Wodnej i innych cieków.

Zobacz: Ogromna zmiana dla rowerzystów i kierowców. Ważne słowa zniknęły z rozporządzenia

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie sytuacji na Kanale Gliwickim. W jego trakcie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w mediach społecznościowych, że "dotychczasowe wyniki badań stwierdziły duże występowanie alg".

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim

Po raz pierwszy śnięte ryby w Kanale Gliwickim - na innym odcinku niż obecnie - zaobserwowano w marcu br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) Wód Polskich w Gliwicach oraz służby wojewody śląskiego wielokrotnie podkreślały jednak, że nieuzasadnione jest wiązanie tej sytuacji z późniejszym pomorem ryb w Odrze w województwach dolnośląskim i lubuskim.

ja

Czytaj także:

Prezydent Andrzej Duda w Afryce. "Ofensywa przeciwko kremlowskiej propagandzie"

Morawiecki w trasie po Polsce. Zaostrza retorykę i coraz mocniej bije w Tuska

"Ceny energii paraliżują europejską gospodarkę". Europosłanka PiS chce wyjaśnień od KE


Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości