Premier leci do Wilna na konsultacje międzyrządowe. Salon24 będzie na miejscu

16 września premier Morawiecki uda się do Wilna. fot. PAP/Rafał Guz
16 września premier Morawiecki uda się do Wilna. fot. PAP/Rafał Guz
16 września szef polskiego rządu uda się do Wilna, gdzie weźmie udział w polsko-litewskich konsultacjach międzyrządowych. Będą one prowadzone pod przewodnictwem premierów Polski i Litwy. Dodatkowo Premier Morawiecki spotka się z prezydentem Gitanasem Nausėdą oraz premier Ingridą Šimonytė. Głównymi tematami rozmów będą m.in. kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz sytuacja na Ukrainie. Premierowi w Wilnie będzie towarzyszyć Salon24.pl.

W konsultacjach międzyrządowych udział planują ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, aktywów państwowych, infrastruktury, rozwoju i technologii, finansów, edukacji i nauki, zdrowia, rodziny i polityki społecznej, kultury i dziedzictwa narodowego.

Sytuacja na Ukrainie i kwestie bezpieczeństwa

Podczas spotkania szefa polskiego rządu z prezydentem Nausėdą i premier Šimonytė będą omawiać m.in. sytuację na Ukrainie. Wśród poruszanych tematów znajdą się także bieżące zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i obrony, kwestie związane z cenami energii i bezpieczeństwem dostaw w regionie. Przedmiotem rozmów premierów będą także wybrane kwestie dwustronne, m.in. dotyczące współpracy gospodarczej, oraz z agendy UE.

Polsko-litewskie partnerstwo i działania na rzecz Ukrainy

Polska i Litwa od samego początku rosyjskiej agresji wspierają Ukrainę oraz organizują pomoc dla Ukraińców, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Nasze kraje opowiadają się za dalszym wzmocnieniem międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, w tym unijnego wsparcia finansowego. Popieramy wraz z Litwinami starania, które mają na celu przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Od 2020 roku Polska, Litwa i Ukraina zacieśniły współpracę poprzez utworzenie nowego formatu trójstronnego, tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Wizyta przedstawicieli polskiego rządu w Wilnie stanowi potwierdzenie polsko-litewskiego partnerstwa strategicznego oraz efektywnej współpracy w kluczowych dziedzinach. Podczas konsultacji premierzy podpiszą wspólną deklarację w sprawie rozwoju współpracy dwustronnej.


SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka