Sikorski wywołał międzynarodowy skandal. Jego wpis komentują już w USA

Wpis europosła Radosława Sikorskiego "Thank you, USA" ze zdjęciem gazu wydobywającego się na powierzchnię Bałtyku cytują już niemal wszystkie ważne zagraniczne media. Konkluzja jest taka, że Sikorski podziękował USA za wysadzenie Nord Stream. Komentują to już dziennikarze za Oceanem.

Słowa Sikorskiego odbiły się szerokim echem

Na swoim profilu na Twitterze, magazyn „Forbes” opisał artykuł słowami: „Stany Zjednoczone wysadziły gazociągi Nord Stream 1 i 2, mówi były minister obrony Polski”.

Z kolei na swojej stronie internetowej „Forbes” wspomina, że Sikorski nie jest „apologetą Putina” oraz, że po jego majowej debacie z amerykańskim politologiem Johnem Mearsheimerem, przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin powiedział, że Sikorski wzywa do „wojny atomowej w środku Europy” i że „nie dba o przyszłość Polski i Ukrainy”.

"Thank you USA". Tweet Sikorskiego o Nord Stream zrobił karierę w rosyjskich mediach

„Washington Examiner” pisze, iż słowa Sikorskiego wzbudziły krytykę wobec byłego ministra obrony oraz spraw zagranicznych Polski, który jako uznany mąż stanu i specjalista ds. międzynarodowych napisał o możliwym udziale Stanów Zjednoczonych w spowodowaniu wycieków z gazociągów Nord Stream.

Zapytana we wtorek po południu, czy administracja Bidena ma informacje na temat przyczyny uszkodzenia rurociągów, sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że nie będzie spekulować.

Kto jest Blofeldem stojącym za tym nikczemnym planem?

W podobnym tonie pisze także amerykański „Newsweek”. Portal zauważył, że po tym tweecie Sikorski zamieścił kolejny, w którym skrytykował Rosję, twierdząc, że rurociągi są niepotrzebne i służą jedynie temu, by dać prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi przewagę w potencjalnej wojnie w Europie Wschodniej. "Choć z jego tweetów nie wynika jasno, wydaje się, że przesłanie lidera z podziękowaniami dla USA mogło być uzasadnione, biorąc pod uwagę jego ostrą krytykę Rosji, która nastąpiła później" - czytamy.

Brytyjski „Spectator” porównuje z kolei sytuację wokół NS i NS2 do filmu o przygodach Jamesa Bonda. Autor zastanawia się, kto jest Blofeldem (głównym przeciwnikiem brytyjskiego agenta) i przywołuje wpis Sikorskiego, jako „zapalnik” do dyskusji na temat teorii spiskowych.

Cytowane media przypominają również, że żoną Sikorskiego jest Anne Applebaum, znana dziennikarka i krytyczka reżimu Władimira Putina.

Norweski rząd nie mógł dłużej zwlekać z decyzją. Reakcja na wybuchy przy Nord Stream

Prawdopodobny sabotaż ze strony Rosji

Tweet Sikorskiego cytują też rosyjskie media. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zapytała wprost: "Czy to oficjalne oświadczenie, że to był atak terrorystyczny?"

Wpis byłego szefa polskiej dyplomacji dlatego zrobił taką "karierę" w zagranicznych mediach, ponieważ wśród spekulacji na temat przyczyn wybuchów w gazociągach Nord Stream nikt wcześniej nie zasugerował, że mogą stać za nimi Amerykanie. Większość europejskich polityków uważa,  że wycieki z bałtyckich rurociągów są wynikiem aktu sabotażu ze strony Rosji.


W poniedziałek wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim rozpoznał myśliwiec F-16 duńskich sił powietrznych. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki. "Nie ma wątpliwości, że to eksplozje" - zaznaczył Bjoern Lund z SNSN.

ja

Czytaj także:

Rosja podała częściowe wyniki tzw. referendów. Można się było tego spodziewać

Wielki cios w Rosjan ze strony Turcji. Zostaje im tylko Wietnam i Korea

Zmiany w przychodniach. Pacjenci dostaną swojego opiekuna

Policja szykuje dziś nalot na kierowców. Namierzą cię z drona

Lubię to! Skomentuj236 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka