Tąpnięcie na rynku kryptowalut, wielka giełda w tarapatach. Na ratunek fuzja wszech czasów

Kryptowaluty spadają po zamieszaniu FTX-Binance. Fot. Pixabay
Kryptowaluty spadają po zamieszaniu FTX-Binance. Fot. Pixabay
Bitcoin spadł do najniższego poziomu od listopada 2020 r. po informacjach, że Binance chce przejąć aktywa FTX, aby uratować giełdę przed utratą płynności. Jeśli dojdzie do przejęcia, będzie to najgłośniejsza transakcja w przestrzeni kryptowalutowej. Tymczasem podobnie jak BTC, na wartości tracą też inne kryptowanuty.

Binance i FTX to jedne z największych giełd kryptowalut na świecie, gdzie inwestorzy mogą kupić, sprzedawać i przechowywać tokeny.

Binance może przejąć FTX

Gigant kryptowalutowy Binance podpisał we wtorek niewiążące porozumienie w sprawie zakupu jednostki FTX spoza Stanów Zjednoczonych, aby pomóc pokryć "kryzys płynności" na konkurencyjnej giełdzie.

Changpeng Zhao, współzałożyciel i dyrektor naczelny Binance, powiedział, że giełda będzie przeprowadzać due diligence w najbliższych dniach. "Istnieje znaczący kryzys płynności" w FTX, podczas gdy Binance zamierza pomóc w jego pokryciu - komentował Zhao.

Czytaj też: Ziobryści "cenzurowani", telewizja przestała ich pokazywać. "Wiemy kto za tym stoi"

Jedna z największych na świecie giełd kryptowalut ma problemy

Warunki proponowanego przejęcia nie zostały ujawnione. Proponowana transakcja między wysoko postawionymi rywalami nastąpiła po tygodniowych spekulacjach na temat kondycji finansowej FTX, podnosząc pytania o wypłacalność jednej z największych na świecie giełd kryptowalut.

Szef FTX, kryptowalutowy miliarder Sam Bankman-Fried, zatweetował we wtorek, że giełda zawarła "strategiczną transakcję" z Binance, w oczekiwaniu na due diligence.

Waluty cały czas taniały, gdyż pojawiły się wątpliwości, czy giełda Binance rzeczywiście zdecyduje się na przejęcie konkurencyjnej FTX, która popadła w kłopoty.

Nie tylko BTC. Inne kryptowaluty też dużo tracą na wartości

Bitcoin, największy token pod względem wartości rynkowej, stracił we wtorek prawie 10 proc., zaś w ciągu dnia jego wartość spadała nawet do 17 300 dol. – to najniższy poziom od listopada 2020 roku. W środę największa kryptowaluta kontynuuje spadki, a obecnie za jednego Bitcoina trzeba płacić 17 tys. 884 dol. W Singapurze kurs BTC wynosił nawet 18 tys. 120 USD.

Z kolei Ethereum zanurkowało o 18,2 proc. do wartości 1311,5 dol., wcześniej dotykając poziomu 1228,89 dol. Obecnie za drugą po BTC największą kryptowalutę na świecie trzeba płacić 1245,11 dol. - wynika z danych coinmarketcap.com

Spadki widać też w przypadku zdecydowanej większości tokenów, takich jak na przykład Polkadot, Avalanche, Dogecoin czy Solana.

- List intencyjny jest niewiążący co oznacza, że mogą pojawić się kolejne problemy, jeśli Binance wycofa się z transakcji - powiedział Bloombergowi David Moreno Darocas, ekspert firmy CryptoCompare.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka