Kibic z flagą LGBT i przekazem na koszulce w meczu Portugalia-Urugwaj. Fot. PAP/EPA

Kibic skradł show Ronaldo. Wpadł na murawę z flagą LGBT i z przekazem dla Ukrainy

Redakcja Redakcja LGBT Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Mecz mundialu Portugalia-Urugwaj został przerwany na kilkadziesiąt sekund po tym, jak na murawie pojawił się mężczyzna z tęczową flagą. Kibic na koszulce miał napisy, wspierające Ukrainę w wojnie i irańskie kobiety.

To nie o Cristiano Ronaldo najwięcej mówiło się w trakcie i po spotkaniu na szczycie w fazie grupowej piłkarskich Mistrzostw Świata pomiędzy Portugalią a Urugwajem. Portugalczyk najpierw zdobył bramkę na 1:0, ale później FIFA anulowała jego trafienie i przypisała je Bruno Fernandesowi. Ostatecznie drużyna Ronaldo wygrała 2:0 po dublecie pomocnika Manchesteru United. Drużyna Fernando Santosa idzie jak burza na mundialu w Katarze, jest już pewna awansu do 1/8 finału i coraz częściej brana jest pod uwagę do grona faworytów turnieju.

Zobacz:

Gest kibica z flagą LGBT

Mecz Portugalia-Urugwaj przerwał kibic, który wparował na boisko z flagą LGBT. Na koszulce natomiast widniały napisy: "Save Ukraine" ("Ratujmy Ukrainę") oraz "Respect for Iranian Woman" ("Szacunek dla irańskiej kobiety"). Realizator nie pokazywał na żywo fana, bo takie są zalecenia transmisji wydarzeń piłkarskich, nie tylko na Mistrzostwach Świata, ale też w krajowych ligach i Lidze Mistrzów. Wszystko po to, by nie zachęcać innych śmiałków do przerywania meczów.

- Podczas meczu pomiędzy Portugalią a Urugwajem na boisko wybiegł mężczyzna ubrany w koszulkę z napisem „Ratujmy Ukrainę” z przodu i „Szacunek dla Iranki” z tyłu. Trzymał flagę LGBT. Związki osób tej samej płci są w Katarze przestępstwem - przypomniał doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

Iran i Ukraina na koszulce

Protesty w Iranie trwają nie przerwanie od połowy września. Wybuchły one po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy. W Iranie prawodawstwo oparte jest na szariacie, które nie akceptuje homoseksualizmu - uznaje go za ciężki grzech i poważne przestępstwo, zagrożone karą śmierci.

Z kolei na Ukrainie od 24 lutego trwa krwawa wojna, w której giną niewinni ludzie, a Rosja okupuje nielegalnie część terytorium sąsiada.