Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w siedzibie Biura Krajowego Platformy Obywatelskiej w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w siedzibie Biura Krajowego Platformy Obywatelskiej w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Rafał Trzaskowski chce zlikwidować TVP Info i abonament rtv. Projekt #StopTVPInfo

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
W Sejmie został złożony obywatelski projekt likwidacji TVP Info. Wspiera go Platforma Obywatelska. – Projekt #StopTVPInfo zakłada likwidację skompromitowanej TVP Info i abonamentu RTV. To powinien być jeden z elementów naprawy Polski po rządach PiS. Tak jak po 1989 r. zniknął niesławny "Dziennik Telewizyjny", tak powinniśmy pożegnać tę skompromitowaną stację – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pod projektem podpisało się ponad 100 tys. osób

Postulat likwidacji TVP Info pojawił się już w kampanii prezydenckiej Rafała Trzaskowskiego w maju 2020 roku. Na początku 2021 roku ówczesny szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka wraz z Rafałem Trzaskowskim ogłosili zbiórkę podpisów pod inicjatywą, która miałaby zlikwidować TVP Info. Ostatecznie udało się zebrać 110 tys. podpisów. Jednak przez ponad rok z projektem nie działo się nic. Dopiero w piątek Rafał Trzaskowski zwołał konferencję prasową, na której poinformował, że projekt likwidacji TVP Info oraz abonamentu został złożony na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

 - Czasy pandemii, wojna w Ukrainie nie sprzyjały, żeby podjąć ten temat, bo były inne priorytet - stwierdził Trzaskowski. Jako inny powód wskazał to, że w ramach budżetu na przyszły rok, przyjętego w czwartek przez Sejm, zwiększono rekompensatę abonamentową dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia z 2 do 2,7 mld zł. Według polityka to środki na propagandę obecnej władzy przed wyborami parlamentarnymi.

Trzaskowski zarzuca mediom publicznym upartyjnienie

- Media państwowe pod rządami PiS-u dawno przestały być państwowe, przestały dbać o interes rzetelnej informacji. Nie sposób nazwać ich dzisiaj mediami publicznymi - ocenił Trzaskowski. - Manipulacja przez cały czas, no i oczywiście skrajne upartyjnienie tych mediów. Pamiętamy szczucie na lekarzy, na nauczycieli, na osoby LGBT, na uchodźców, na właściwie wszystkie mniejszości - wyliczył.

Trzaskowski stwierdził, że "przykładów skandalicznego działania TVP jest mnóstwo". Przywołał między innymi urządzoną przez TVP nagonkę na prezydenta Pawła Adamowicza czy sytuację z WOŚP, kiedy telewizja zamazała serduszka w programie informacyjnym.

Prezydent stolicy wymieniał też paski TVP Info, m.in. ten ze „zwolennikami Trzaskowskiego niszczącymi Polaków”. – W tym tygodniu przekroczona została kolejna granica. W tym roku PiS zabrał Warszawie 2 mld złotych. Już wiemy, na co te pieniądze zostają przeznaczane – zaznaczył.

– Nadszedł czas, by powiedzieć dość. TVP Info powinno być rozwiązane, nie powinno być abonamentu, bo Polki i Polacy i tak płacą na te media. Przekazuje się 3 mld, a do tego dochodzą kwoty z abonamentu – mówił prezydent Warszawy.

TVP Info i abonament rtv zostaną zlikwidowane?

Obywatelski projekt złożony w Sejmie zakłada przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji. W jego uzasadnieniu przypomniano, że zgodnie z ustawą o rtv Telewizja Polska jest zobowiązana m.in. do tworzenia i rozpowszechniania "wyspecjalizowanego programu informacyjno-publicystycznego". Projekt zakłada taką zmianę przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, które spowodują, że TVP nie będzie mogła tworzyć tego typu programów.

W ocenie autorów projektu, "TVP Info spełnia rolę typowej stacji propagandowej, której celem jest utrwalenie władzy partii Jarosława Kaczyńskiego". "Tendencyjne pytania, agresja wobec polityków opozycji, nieprawdziwe materiały – to tylko niektóre z narzędzi uprawiania polityki przez tę stację. Stała się ona bowiem narzędziem polityki, nieróżniącym się w istocie swojej misji od telewizji właściwej dla krajów autorytarnych czy tej, która funkcjonowała w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w czasach komunizmu" - napisano w uzasadnieniu projektu.

W kwestii abonamentu projekt przewiduje uchylenie w całości ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada także umorzenie z urzędu wszczętych i prowadzonych na podstawie tejże ustawy postępowań egzekucyjnych o należności zaległych opłat abonamentowych.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, iż "media publiczne działają w formie spółek, których działalność finansowana jest z wielomiliardowych dotacji z budżetu państwa oraz przychodów z obrotu prawami do audycji i przekazów handlowych". "Utrzymywanie obowiązku wnoszenia przez obywateli opłat abonamentowych w celu finansowania działalności stronniczych, nieobiektywnych i zakłamujących rzeczywistość mediów publicznych jest niezasadne" - dodano.

ja

Czytaj też:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj125 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura