Amantadyna nie pomaga w leczeniu przeciwko COVID-19. CC0
Amantadyna nie pomaga w leczeniu przeciwko COVID-19. CC0

"Cudowna" amantadyna jednak nie pomaga. Przynajmniej w leczeniu COVID-19

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 185
Agencja Badania Medycznych poinformowała o zakończeniu badań nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19. Z opublikowanych danych wynika, że podawanie tego leku nie wpływa na leczenie i nie przeciwdziała progresji w kierunku niewydolności oddechowej u pacjentów we wczesnej fazie COVID-19.

Amantadyna nie pomaga w leczeniu przeciwko COVID-19 

Amantadyna to lek, który wiele osób uznawało za skuteczny w walce z COVID-19. W trakcie pandemii ludzie masowo go wykupowali. Problem polegał jednak na tym, że nie było żadnych dowodów naukowych świadczących o skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19. Okazuje się jednak, że nie musieli tego robić, bo lek nie pomaga w tym przypadku. 

Agencja Badań Medycznych wydała komunikat w związku z zakończeniem badania nad zastosowaniem amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19 u pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2. 

"Wyniki badania uwzględniają dane pochodzące od 99 pacjentów: 49 osób badanych w grupie leczonej amantadyną oraz 50 osób badanych w grupie placebo. Na podstawie wyników badań zespołu prof. Konrada Rejdaka nie można stwierdzić, że podawanie amantadyny wpływa na leczenie i przeciwdziała progresji w kierunku niewydolności oddechowej u pacjentów we wczesnej fazie COVID-19" – czytamy w komunikacie ABM. 

Amantadyna działa, ale nie tak jak myśleli chorzy 

Eksperci Agencji wskazywali, że obserwowana u części pacjentów leczonych amantadyną poprawa zaburzeń snu i zmniejszenie objawów depresyjnych może wiązać się z efektem, jaki ta substancja wywołuje na centralny układ nerwowy. 

"W oparciu o uzyskane przez zespół prof. Konrada Rejdaka wyniki badania nie można rekomendować stosowania amantadyny wśród pacjentów ambulatoryjnych" – dodaje ABM w komunikacie. 

Dodajmy, że ten wniosek jest zgodny z wynikami badań zespołu prof. Adama Barczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wtedy wstępne wyniki badań nad amantadyną na próbie 149 chorych na COVID-19 przebywających w szpitalu pokazały, że nie ma różnic pomiędzy grupą osób leczonych amantadyną, a grupą pacjentów przyjmujących placebo. 

MP

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj185 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości