Kwaśnica, fot. Pixabay
Kwaśnica, fot. Pixabay

Polska kuchnia jedną z najlepszych w Europie

Redakcja Redakcja Gotowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Kuchnia włoska, francuska, hiszpańska, portugalska i... polska! Tak właśnie kształtuje się europejski ranking najlepszych kuchni stworzony przez Taste Atlas. Polska kuchnia to nie tylko pierogi ruskie, które podbiły podniebienia turystów. Przeczytaj z jakich dań i produktów spożywczych słynie polska kuchnia na świecie?

Strona Taste Atlas to zbiór wiedzy o kuchniach świata, który współtworzą użytkownicy oceniający tradycyjne dania i produkty spożywcze charakterystyczne dla danej kuchni. Jak donosi State of Poland, w ubiegłorocznym podsumowaniu polska kuchnia uplasowała się wśród tych najbardziej ulubionych wśród smakoszy.

Pierogi, gołąbki i kabanosy

W Atlasie Smaku znaleźć można opisy tradycyjnych dań, ich historię, przepisy i komentarze smakoszy. W rankingu najpopularniejszych polskich dań tradycyjnych najwyższą notę wcale nie zajmują pierogi ruskie, a ich niedaleki kuzyn – kołduny. Jest to danie charakterystyczne nie tylko dla kuchni polskiej, ale też białoruskiej i litewskiej, kołduny zajmują też drugą pozycję wśród najsmaczniejszych pierogów, wyprzedzają je tylko guo tie – chińskie smażone pierożki zwykle wypełnione nadzieniem z mieloną wieprzowiną, kapustą pekińską, cebulą, imbirem, winem ryżowym i olejem z nasion sezamu. Należy podkreślić, że konkurencja o tytuł ulubionego pieroga jest mocna – w stawce znajdują się włoskie tortelini, gruzińskie chinkali czy japońskie gyoza.

Polskie słodycze sławne na świecie 

Pierogi ruskie zajmują dopiero drugą lokatę wśród ulubionych polskich dań, na trzecim miejscu znajdziemy z kolei... sernik! Wśród cenionych dań kuchni polskiej znajdziemy też żurek, rosół, bigos, placki ziemniaczane czy kotlet schabowy. Taste Atlas podaje również rankingi najbardziej ulubionych produktów regionalnych. I tu kolejne zaskoczenie, oscypek, który wydawać by się mogło – jest sztandarowym produktem kuchni regionalnej, zajmuje dopiero 9. miejsce. Ranking ulubionych produktów regionalnych otwiera tradycyjny śląski ser wędzony z krowiego mleka – gołka. Drugą lokatę zajmuje truskawka kaszubska, a pierwszą trójkę zamyka podhalański ser z owczego mleka – bundz. Kuchnia polska jest lubiana na świecie również za jagnięcinę, kiełbasę staropolską czy krakowską i... za ptasie mleczko i wafelek Prince Polo.

Polskie alkohole

W rankingu napojów prowadzą napoje alkoholowe – piwo grodziskie, miody pitne – półtorak, dwójniak i trójniak i mocniejsze alkohole jak wódka czy żubrówka. Miejsce w czołówce znalazł również drink "Szarlotka", który jest połączeniem żubrówki z sokiem jabłkowym. W rankingu znajdują się tylko dwa napoje bezalkoholowe – kawa zbożowa i żętyca, czyli napój mleczny otrzymywany z serwatki pozostałej po wyrobie oscypków.


MM

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości