Protesty w Paryżu. Źródło: EPA/TERESA SUAREZ
Protesty w Paryżu. Źródło: EPA/TERESA SUAREZ

Gorąco we Francji. Protestujący mają dość Macrona i jego reformy emerytalnej

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
We Francji trwają masowe protesty w związku z reformą emerytalną. W piątek wieczorem w centrum Paryża zostało zatrzymanych 61 osób. Według lokalnych mediów rannych zostało pięciu policjantów.

Zamieszki we Francji 

Od kilku dni we Francji trwają masowe protesty w związku przyjęciem reformy emerytalnej przez rząd. Początkowo spokojna manifestacja przerodziła się w zamieszki w piątek około godz. 20.

Demonstranci zapalili rusztowanie zbudowane wokół odnawianego właśnie Obelisku z Luksoru, który stoi na Placu Zgody. W stronę policji poleciały kamienie i fragmenty rusztowania. Siły porządkowe użyły gazu łzawiącego i armatek wodnych. Policja dokonała dziesiątek aresztowań podczas zamieszek niedaleko budynku parlamentu. 


"Nie poddamy się. Ciągle jest nadzieja, że ​​reforma może zostać odwołana” – powiedział agencji AFP jeden z demonstrantów. Inni uważają natomiast, że przeforsowanie przez Emmanuela Macrona ustawy emerytalnej bez głosowania w parlamencie było "zaprzeczeniem demokracji". 


Wnioski o wotum nieufności 

Protesty wybuchły, gdy rząd zdecydował się w czwartek skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje mu możliwość przyjęcia reformy emerytalnej bez poddawania jej projektu pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu.

Rząd powiedział, że zmiany w emeryturach są niezbędne, aby zapewnić, że system nie zostanie przeciążony i zapobiec jego załamaniu.

Ustawa wprowadzająca zmiany w systemie emerytalnym podwyższa wiek, w którym można przejść na emeryturę z 62 do 64 lat. W piątek w Zgromadzeniu Narodowym zostały złożone dwa wnioski przez lewicową koalicję Nupes i skrajnie prawicową partię Rajd Narodowy o wotum nieufności dla rządu premier Elisabeth Borne.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka