fot. Irek Marcinkowski, Pixabay
fot. Irek Marcinkowski, Pixabay

Polskie pierogi jednymi z najsmaczniejszych na świecie

Redakcja Redakcja Gotowanie Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Pierogi znane są na całym świecie pod różnymi postaciami – Włosi mają tortellini czy gnocchi, Czesi – knedliki, a Japończycy gyoza. Serwis Tasteatlas opublikował ranking najsmaczniejszych pierogów na świecie, polskie pierogi zajęły zaszczytne, czwarte miejsce. O sprawie poinformowała Fundacja State of Poland.

O miejscu w rankingu decydują oceny użytkowników serwisu, który opisuje dania kuchni regionalnej na całym świecie. Oprócz opisów i zdjęć potraw znaleźć tam można tradycyjne przepisy. Polska kuchnia jakiś czas temu okazała się jedną z najsmaczniejszych na świecie, a teraz polskie pierogi zajęły miejsce w kulinarnej czołówce, wyprzedzone jedynie przez tureckie manti, litewskie koldūnai (znane również jako kołduny) i chińskie guotie.

Pełny pierogowy ranking udostępniła fundacja State of Poland na Twitterze.

Jakie są najlepsze pierogi na świecie?

Użytkownicy Tasteatlas za najsmaczniejsze uznali chińskie guotie, czyli pierożki z farszem z mielonej wieprzowiny, kapusty pekińskiej, szalotki, imbiru, wina ryżowego i oleju z nasion sezamu. Kluczem do ich smaku jest sposób przyrządzenia, który polega na podsmażeniu pierożków pod przykryciem i dodanie niewielkiej ilości wody na patelnię – dzięki temu spód pierożków jest chrupiący, a wierzch i nadzienie przygotowane na parze. 

Zajmujące drugie miejsce w rankingu litewskie koldūnai z kolei są tradycyjnymi pierogami z mięsem, przygotowanymi w osolonej wodzie. Są one znane również w Polsce jako kołduny, jednak nie wywodzą się one z naszego kraju. Trzecie miejsce w rankingu zajęły tureckie manti – niewielkie, podsmażane pierożki wypełnione przyprawionym mięsem mielonym i cebulą. Podaje się je z sosem składającym się z jogurtu i czosnku.

Polskie pierogi mają zdecydowanie więcej wariacji, co zresztą podkreślają sami twórcy pierogowego rankingu, stwierdzając, że każda rodzina ma swoją własną recepturę na nadzienie, a składniki, które można do tego wykorzystać, są ograniczone jedynie wyobraźnią kucharza. 

Na stronie Tasteatlas można też znaleźć polecane lokale serwujące najlepsze zdaniem użytkowników wersje tradycyjnych dań. W przypadku pierogów dwie z dziesięciu polecanych pierogarni znajdują się w Stanach Zjednoczonych.


MM

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości