fot. Salon24.pl
fot. Salon24.pl

ZUS wydał pilny komunikat. Ostatni moment na rejestrację

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
O północy upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić zaliczkę na wypoczynek zaplanowany po tej dacie – przypomina w piątek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. pół miliona bonów.

ZUS: Ostatni dzwonek na wzięcie udziału w programie Bon Turystyczny

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) wystartował 1 sierpnia 2020 r.

"Dziś zamykamy ogromny program, który realizował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obsługa bonu była możliwa dzięki elektronizacji ZUS, jaka dokonała się w ostatnich latach. Program realizowany był w pełni online przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS)" – podkreśla, cytowana w komunikacie, prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zaznacza, że większość uprawnionych osób, ok. 90 proc., aktywowała bon.


Szefowa ZUS przypomina, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.

Z danych ZUS wynika, że w całej Polsce nadal nie zostało aktywowanych ok. 0,5 mln bonów, a aktywnych bonów jest ok. 3,7 mln.


ZUS o tym, na co można wydać bon turystyczny

Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie.

Według danych ZUS w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).

Co do zasady bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 r. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.


ZUS tłumaczy jak pobrać bon turystyczny

Aktywacja świadczenia odbywa się na PUE ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.

SW

źródło zdjęcia: fot. Salon24.pl

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka