źródło zdjęcia: Pixabay, CC0
źródło zdjęcia: Pixabay, CC0

Gorączka złota. Banki centralne kupują je na potęgę, co się dzieje?

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
W 2022 roku banki centralne kupiły o 152 proc. więcej złota i wiele wskazuje na to, że to nie koniec inwestycji w kruszec. To konsekwencja obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, która powoduje, że zarządzający rezerwami walutowymi muszą myśleć nad zmianami w strategiach inwestycyjnych.

Złoto zawsze na topie. Szczególnie teraz

Napięta sytuacja geopolityczna spowodowana także wojną w Ukrainie wymusza na bankach centralnych zmiany w strategiach inwestycyjnych. Złoto najbardziej zyskuje w trudnych i niestabilnych czasach. Zgodnie z danymi organizacji handlowej World Gold Council popyt na kruszec znacznie wzrósł na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Tylko w 2022 roku banki centralne kupiły 1136 ton złota, co daje wzrost o 152 proc. rok do roku.

Z ankiety HSBC Reserve Management Trends Survey opublikowanej przez Central Banking Publications wynika, że większość pytanych zarządzających rezerwami wymieniło niebezpieczeństwo geopolityczne jako jeden z głównych czynników odpowiadających za takie inwestycje. Wyżej znalazła się tylko rosnąca inflacja. Ankieta odbywa się co roku i skupia 83 banki centralne na świecie zarządzające aktywami walutowymi o łącznej wartości 7 bilionów dolarów. 


Co więcej, ponad 60 proc. uczestników badania jest zdania, że w 2023 roku banki centralne jeszcze bardziej powiększą swoje zasoby kruszcu. Aktualnie złoto jest wyceniane niemal na najwyższym poziomie nominalnym w historii.

Na rosnące zainteresowanie złotem światowych funduszy nie ma wpływu także fakt, że inflacja ma wkrótce spaść, a według analityków szanse na to wynoszą 90 procent - wynika z najnowszego raportu Ortec Finance, firmy zarządzającej ryzykiem.


NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec marca wyniosły 156,4 mld euro

Na początku kwietnia Narodowy Bank Polski opublikował dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec marca 2023 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 156,4 mld i był niższy o 1,9 mld euro niż na koniec lutego br. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 2,5 mld i osiągnął poziom 170,3 mld.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 73,3 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe” – poinformował bank centralny w komunikacie.

NBP wyjaśnił, że pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym. 


SW

źródło zdjęcia: Pixabay, CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka