(Zdjęcie: Uczeń przed egzaminem ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wielkopolskim, fot. PAP/Lech Muszyński)
(Zdjęcie: Uczeń przed egzaminem ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wielkopolskim, fot. PAP/Lech Muszyński)

Wnuk Donalda Tuska pisze egzamin ósmoklasisty. Dziadek trzyma kciuki

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Donald Tusk pochwalił się w mediach społecznościowych, że jego wnuk Mikołaj pisze egzamin ósmoklasisty. "Trzymajcie się, ósmoklasiści! Mikołaj, dasz radę! (Przejęty jestem jak w dniu wyborów, pół nocy nie spałem.)" - napisał były premier.

Donald Tusk trzyma kciuki za ósmoklasistów

Dla ponad 502,8 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju we wtorek o 9.00 egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jest on trzydniowy: w każdym dniu uczniowie będą zdawać z innego przedmiotu.


Jednym z piszących w tym dniu egzamin jest wnuk Donalda Tuska Mikołaj (syn Michała Tuska). Dziadek dodaje mu otuchy wpisem w mediach społecznościowych.

"Trzymajcie się, ósmoklasiści! Mikołaj, dasz radę! (Przejęty jestem jak w dniu wyborów, pół nocy nie spałem.)" - napisał szef Platformy Obywatelskiej.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik tuż przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty uspokajał, że wszystko przebiega jak powinno.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty

Egzamin z języka polskiego składa się z dwóch części. Uczniowie muszą rozwiązać test (zadania zamknięte i otwarte) i napisać wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów – o charakterze argumentacyjnym lub o charakterze twórczym.

Egzamin potrwa 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut. Dla uczniów z Ukrainy, których jest ok. 14,5 tysięcy, egzamin może być przedłużony do 210 minut.

W środę ósmoklasiści pisać będą egzamin pisemny z matematyki, a w czwartek egzamin z języka obcego.

Ułatwienia dla uczniów z Ukrainy

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie. Dla uczniów z Ukrainy wprowadzono pewne dodatkowe dostosowania, m.in. wydłużenie czasu na egzaminie z języka polskiego.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.


Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – w dniach 12-14 czerwca

Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

ja

(Zdjęcie: Uczeń przed egzaminem ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 21 im. Orląt Lwowskich w Gorzowie Wielkopolskim, fot. PAP/Lech Muszyński)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo