Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nie chce przywrócenia kontroli na granicy z Polską.
Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nie chce przywrócenia kontroli na granicy z Polską.

Niemiecka minister nie chce kontroli na granicy z Polską. Musi mierzyć się z krytyką

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Mimo nacisków federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nadal odrzuca pomysł przywrócenia stacjonarnych kontroli na granicy z Polską. Od początku roku wzrosła liczba nielegalnych wjazdów z Polski, ale Faeser trzyma się swojego "nie" dla kontroli granicznych, choć "nie wyklucza ich całkowicie w przyszłości".

Rośnie liczba nielegalnych wjazdów z Polski do Niemiec

Liczba nielegalnych wjazdów przez Polskę w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Od stycznia do marca tego roku, według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odnotowano 4013 przypadków, a więc Polska wyprzedziła pod tym względem Austrię z 3674 przypadkami. Jeszcze w ostatnim kwartale 2022 r. wjazdy z Austrii (8819) wyprzedzały te ze Szwajcarii (6885) i Polski (6395). Trend z pierwszego kwartału utrzymał się w kwietniu - odnotowano 2427 nielegalnych wjazdów z Polski i 1298 z Austrii - informuje agencja prasowa dpa.

Na szczycie w sprawie uchodźców 10 maja rządy federalne i landowe uzgodniły wprowadzenie stacjonarnych kontroli na innych granicach wewnętrznych w Niemczech, podobnie jak na granicy z Austrią, w zależności od sytuacji. Ministrowie spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii z CDU, Michael Stuebgen i Armin Schuster, zażądali od Faeser wprowadzenia kontroli stacjonarnych na granicach z Polską i Czechami. Nalega na to również premier Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD).

Dopóki liczba nielegalnych wjazdów do Niemiec jest tak wysoka jak obecnie, konieczne są konsekwentne działania, aby zatrzymać ten rozwój - powiedziała wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej CDU/CSU Andrea Lindholz (CSU). Minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann (CSU) powiedział dpa, że kontrole na granicy niemiecko-austriackiej są "absolutnie konieczne w tej chwili".


Minister nie chce przywrócenia kontroli stacjonarnych

Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser mimo krytyki na razie mówi "nie" stacjonarnym kontrolom granicznym z Polską. Nie wyklucza ich jednak całkowicie w przyszłości. "Rząd federalny nadal uważnie monitoruje rozwój sytuacji na granicach" - powiedział rzecznik ministerstwa agencji prasowej dpa. "Rząd federalny nadal uważa tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych na innych granicach niemieckich za ostateczność, która musi być odpowiednia i konieczna do osiągnięcia zamierzonego celu" - dodał.

Faeser uważa, że stacjonarne kontrole byłyby poważną przeszkodą dla osób dojeżdżających do pracy i dla wymiany gospodarczej. We wtorek odwiedzi Wspólne Centrum Niemieckiej i Polskiej Policji w Świecku (Polska) niedaleko Frankfurtu nad Odrą w Brandenburgii.

Burmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke (Partia Lewicy) obawia się, że zaostrzone kontrole mogą utrudniać codzienne życie w bliźniaczym mieście Frankfurt nad Odrą / Słubice (Polska). - Rodziny, zakupy, kultura i sport, uniwersytety i przedszkola - to wszystko jest ze sobą powiązane - powiedział agencji dpa. "Nie można po prostu nacisnąć przycisku wstecz".

Będzie więcej kontroli policyjnych

Szefowa niemieckiego MSW zapowiedziała jednak zwiększenie rutynowych kontroli policyjnych na granicach z Polską i Czechami w związku z nielegalną imigracją. Lider brandenburskiej frakcji CDU Jan Redmann uważa, że to nic nie da. - Policja federalna pozostaje umundurowanym komitetem powitalnym, który prowadzi nielegalnych imigrantów do pierwszego ośrodka recepcyjnego - powiedział. - Potrzebne są kontrole graniczne z uprawnieniami do zawracania - podkreślił. Z kolei Związek zawodowy policji federalnej (GdP) nie uważa kontroli stacjonarnych za skuteczne, ponieważ można je obejść.

W tak zwanych państwach Schengen nie ma kontroli granicznych, ale są one możliwe w ograniczonym zakresie. Niemcy kontrolują granicę z Austrią w Bawarii od jesieni 2015 r., po tym jak dziesiątki tysięcy ludzi przedostało się do Europy Zachodniej szlakiem bałkańskim. Minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann (CSU) nadal widzi wielką potrzebę takich działań, więc Nancy Faeser przedłużyła kontrole na tamtej granicy.

ja

(Zdjęcie:  Federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser nie chce przywrócenia kontroli na granicy z Polską. Fot. bund.de)

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka