źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Zabezpieczcie auta i inne mienie. Burze z gradem na horyzoncie

Redakcja Redakcja Pogoda Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Pogoda ostro da nam w kość. W niedzielę i poniedziałek będzie kontynuacja afrykańskich upałów. Spodziewane są także burze z gradem. IMGW ostrzega, że porywy wiatru wyniosą 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. W tych warunkach lepiej zadbać o swoje mienie i przeczekać nawałnice w domu.

IMGW ostrzega: Burze w prawie całej Polsce

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu, porywy wiatru, a miejscami grad prognozowane są na północnym-wschodzie kraju, przez centrum, aż do części woj. małopolskiego i śląskiego.

Niebezpieczne zjawiska pogodowe spodziewane są w części woj. warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 25 mm i porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h. Miejscami grad.

Sieć Obserwatorów Burz już teraz ostrzega przed załamaniem pogody we Wrocławiu. Na twitterowym profilu tej organizacji zobaczyć możemy niesamowite fotografie zbliżającej się do miasta formacji chmur.


Upały nie odpuszczą do poniedziałku wieczorem

W prawie całym kraju (poza częścią woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego) do poniedziałku do godz. 20.00 obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami.

Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.


Meteorolodzy ostrzegają: możliwe duże straty

Z kolei ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Naukowcy apelują: obserwujmy prognozy pogody

Zawirowania pogodowe to w dzisiejszych czasach codzienność. Eksperci od warunków atmosferycznych przypominają, że po fali upałów bardzo często przychodzą nawałnice. Dlatego portal "Nauka w Polsce" zachęca do codziennego sprawdzania prognoz pogody, żeby na wakacjach na przykład podczas pieszej wędrówki nie dać się zaskoczyć burzy.

MB

Źródło zdjęcia: Chmura burzowa na horyzoncie fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości