Abp Stanisław Szymecki z Janem Pawłem II w 2002 roku, fot. Archidiecezja Białostocka
Abp Stanisław Szymecki z Janem Pawłem II w 2002 roku, fot. Archidiecezja Białostocka

Zmarł polski arcybiskup. Papież Jan Paweł II nazywał go „swoim przyjacielem”

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
W wieku 99 lat zmarł we wtorek w godzinach popołudniowych abp Stanisław Szymecki, arcybiskup senior archidiecezji białostockiej - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski. W Białymstoku duchowny spędził ostatnie 30 lat.

Kim był abp Stanisław Szymecki

Abp Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach (Załęska Hałda). Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego - nuncjusza apostolskiego w Paryżu, później papieża Jana XXIII w kaplicy Seminarium Polskiego w Paryżu – Rue des Irlandais.

Święcenia kapłańskie otrzymał 3 lipca 1947 r. z rąk kard. Emanuela Suharda (abp. Paryża).


W 1948 r. duchowny powrócił do Polski, do diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafii w Brzezinach Śląskich (1948-49) i kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-57). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja). W latach 1968-78 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Sakrę biskupią przyjął 12 kwietnia 1981 r. z rąk papieża Jana Pawła II w Kaplicy Sykstyńskiej na Watykanie. Jako dewizę biskupią przyjął słowo „Diliges” („Będziesz miłował”).

W latach 1981-1993 był biskupem kieleckim, a w latach 1993-2000 – arcybiskupem metropolitą białostockim. W ramach gremiów KEP pełnił funkcję delegata Konferencji Episkopatu Polski do współpracy ze stałą Interdykasterialną Komisją Rozmieszczenia Kapłanów w Świecie; konsultorem kongregacji Edukacji Katolickiej oraz członkiem Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.


Białystok był dla niego "ziemią obiecaną"

W Białymstoku, który nazwał „Miastem Miłosierdzia” i „swoją ziemią obiecaną” spędził ostatnie 30 lat życia. Papież Jan Paweł II nazywał go „swoim przyjacielem” - czytamy na stronie Archidiecezji Białostockiej.

W 1998 r. abp Stanisław Szymecki otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Białegostoku, które jako pierwszy nazwał „Miastem Miłosierdzia”. Ten tytuł propagował w Polsce i na świecie, podkreślając dzieło życia i spuściznę, którą pozostawił tu bł. ks. Michał Sopoćko oraz postawę życiową tutejszych mieszkańców, jak mówił – „dobrych, życzliwych, pracowitych i żyjących wiarą w Boga”.

Do czerwca 2018 r. abp bp Stanisław Szymecki aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji białostockiej. Mieszkał w domu biskupa emeryta przy ul. Cedrowej w Białymstoku. O uroczystościach pogrzebowych Kuria Metropolitalna Białostocka powiadomi niebawem.

ja

(Zdjęcie: Abp Stanisław Szymecki z Janem Pawłem II w 2002 roku, fot. Archidiecezja Białostocka)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj1 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo