Pixabay
Pixabay

Zachód zmęczony wojną. Media: Rysy na spójnej pomocy dla Ukrainy coraz większe

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 137
Mija 586 dzień wojny na Ukrainie, a zachód staje się zmęczony przedłużającym się konfliktem - donosi powołując się na brytyjskie media portal RMF FM. Chociaż zachodnie kraje wysyłają napadniętemu państwu pieniądze i sprzęt, to pojawiają się pierwsze "rysy" w spójności takiego postępowania.

Zachodnie media: Rysy na spójnej pomocy dla Ukrainy

Jako przykład zmęczenia wojną BBC wymienia kraje należące do NATO i Unii Europejskiej leżące w środkowej Europie. Wskazano między innymi na wyniki wyborów w Słowacji, gdzie wygrała partia sympatyzująca z Rosją.

Uwadze brytyjskich dziennikarzy nie umknęła napięta sytuacja w Polsce. Media na wyspach poświęciły dużo uwagi polskiej awanturze o zboże z Ukrainy i nadchodzącym wyborom nad Wisłą. Przypomniano tu niedawne słowa premiera Morawieckiego, że nie pomagamy już militarnie Ukrainie. Nie były precyzyjne, pojawiły się potem rożnego rodzaju dementi, ale - jak zauważył RMF FM -  wywołały one w brytyjskich mediach burzę.


USA nie wyśle więcej pieniędzy Ukrainie. Przynajmniej na razie

Sensacyjne doniesienia w sprawach pomocy dla Ukrainy napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. Tymczasowe rozwiązanie wypracowane przez Izbę Reprezentantów, które pozwala na finansowanie rządu przez następne 45 dni, nie obejmuje środków dla Kijowa - zwróciły uwagę amerykańskie media.

Prezydent USA Joe Biden zapewnił jednak, że Ukraina nie zostanie bez pomocy. - Chcę zapewnić naszych sojuszników, że możecie liczyć na nasze wsparcie, nie odejdziemy - zadeklarował Biden. - Oczekuję, że spiker (Izby Reprezentantów, Kevin McCarthy - red.) dotrzyma swojego zobowiązania potrzebnego do dostarczenia pomocy Ukrainie dla obrony przed agresją i brutalnością - dodał.


Poparcie Brytyjczyków dla Ukrainy bez zmian

Wskazano jednak, że stosunek brytyjskiego rządu do pomocy Ukrainie nie ulega zmianom. Tamtejszy minister obrony Grant Shapps przyznał w rozmowie z mediami, że rozważa wysłanie do Ukrainy instruktorów wojskowych, którzy wyjechali stamtąd od początku wojny. Dziennikarze zwracają uwagę, że byłoby to kolejnym przekroczeniem Rubikonu w sensie niesienia pomocy militarnej.

MB

Fot. Poszarpana flaga Ukrainy. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:

Czytaj dalej:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka