Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. Paweł Supernak
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. Paweł Supernak

Ważny polityk Koalicji Obywatelskiej uderza w Przyłębską. „W TK mamy dublerów”

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 71
Koalicja rządząca będzie wszelkimi możliwymi sposobami, które dopuszcza prawo, przywracać pełną niezależność wymiaru sprawiedliwości; nie ma wątpliwości, że w TK mamy dublerów, a prezes Trybunału nie została wybrana tak, jak należy - powiedział szef klubu KO Zbigniew Konwiński.

Kaczyński: Rządzący przygotowują zamach na Trybunał Konstytucyjny 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w opublikowanym w czwartek oświadczeniu podkreślił, że „obecnie rządzący przygotowują zamach na Trybunał Konstytucyjny - z pogwałceniem podstawowych zasad ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej”.

W ocenie prezesa PiS i Komitetu Politycznego tej partii, „jakiekolwiek działania władzy wykonawczej lub ustawodawczej, które miałyby doprowadzić do usunięcia z TK orzekających w nim sędziów lub prezesa Trybunału, oznaczać będą podeptanie tej podstawowej gwarancji i stworzenie precedensu, który w całości podporządkuje ten organ władzy politycznej". Dlatego prezes PiS i Komitet Polityczny partii - jak podsumowano - stanowczo sprzeciwiają się „jakimkolwiek próbom bezprawnej zmiany składu Trybunału Konstytucyjnego, wpływu na jego orzecznictwo, czy podważania statusu któregokolwiek z jego sędziów”.


Szef klubu KO: Będziemy przywracać pełną niezależność wymiaru sprawiedliwości

Szef klubu KO Zbigniew Konwiński pytany przez PAP, jaki plan ma koalicja rządząca na uzdrowienie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, odparł:

„Wszelkimi możliwymi sposobami, jakie dopuszcza prawo, będziemy przywracać pełną niezależność wymiaru sprawiedliwości od władzy wykonawczej i ustawodawczej”.

– Nie ma wątpliwości, że mamy w Trybunale Konstytucyjnym dublerów, nie ma wątpliwości, że prezes Trybunału nie została wybrana tak, jak należy, nie ma wątpliwości, że w KRS-ie są osoby wybrane niezgodnie z konstytucją – podkreślił poseł.

Pytany, czy na najbliższym posiedzeniu Sejmu możemy spodziewać się pierwszych kroków ws. TK, szef klubu KO zastrzegł, że nie chce podawać konkretnych terminów. W tej kwestii odesłał do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

– Na pewno będziemy szukać wszelkich możliwości, jakie nam daje prawo, żeby uzdrowić sytuację w wymiarze sprawiedliwości, ponieważ ekipa Kaczyńskiego przez ostatnie osiem lat próbowała go sobie wszelkimi sposobami podporządkować. A my chcemy, żeby wymiar sprawiedliwości był absolutnie niezależny od żadnej z dwóch władz: od władzy wykonawczej czy od władzy ustawodawczej – zaznaczył Konwiński.

Przypomniał, że taki był jeden z postulatów Solidarności, która mocno walczyła o pełny trójpodział władzy. W tym kontekście zwrócił też uwagę, że działania PiS w ciągu ostatnich ośmiu lat pokazują, jak mocno środowisko polityczne Jarosława Kaczyńskiego odeszło od tych ideałów.


Koalicja rządząca planuje skupić się na kwestiach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym

Ostatnio „Gazeta Wyborcza” informowała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu koalicja rządząca planuje skupić się na kwestiach związanych z Trybunałem Konstytucyjnym. Według gazety, Sejm za pośrednictwem uchwał może stwierdzić m.in. wadliwość wyboru: Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego.

8 października 2015 r. Sejm VII kadencji wybrał - przede wszystkim głosami ówczesnej koalicji PO-PSL - pięciu nowych sędziów: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka, Andrzeja Jakubeckiego, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokalę, którzy mieli być następcami trzech sędziów kończących kadencję 6 listopada i 2 sędziów, których kadencje kończyły się w grudniu, a więc już w czasie następnej kadencji parlamentarnej.


Czego dotyczy zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego

25 listopada tamtego roku Sejm nowej, VIII kadencji, przyjął zaproponowane przez PiS uchwały o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów TK z 8 października. 2 grudnia Sejm wybrał zgłoszonych przez PiS: Julię Przyłębską, Piotra Pszczółkowskiego, Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego i Mariusza Muszyńskiego na sędziów TK. Trzech ostatnich było następcami sędziów, których kadencja wygasła w listopadzie. Tych sędziów zaprzysiągł prezydent Duda.

3 grudnia 2015 r. TK uznał, że poprzedni Sejm VII kadencji wybrał dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją (w miejsce tych, których kadencja kończyła się w grudniu); wybór pozostałej trójki (w miejsce tych, których kadencja skończyła się w listopadzie) był z nią zgodny. TK uznał też wtedy, że prezydent ma obowiązek „niezwłocznego” odebrania ślubowania od każdego nowo wybranego sędziego.

Po ostatnich wyborach - w połowie listopada ub.r. - ówczesny przewodniczący klubu KO Borys Budka mówił, że m.in. trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów TK. W tym kontekście wskazywani są sędziowie Mariusz Muszyński oraz Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak wybrani później w miejsce zmarłych Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego.

Odnosząc się do wypowiedzi przedstawicieli KO, prezes TK Julia Przyłębska mówiła natomiast, że „nie ma w Trybunale Konstytucyjnym sędziów wybranych niezgodnie z prawem, wszyscy sędziowie byli wybrani zgodnie z obowiązującym prawem”.

KW 

Źródło zdjęcia: Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. Paweł Supernak 

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka