fot. Vatican News
fot. Vatican News

Papież Franciszek po raz kolejny łamie tradycję. Kobiety płakały, gdy im to robił

Redakcja Redakcja Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
Papież Franciszek umył w czwartek nogi 12 kobietom w więzieniu w Rzymie. Po raz pierwszy w historii papież umył nogi tylko i wyłącznie kobietom podczas specjalnego dorocznego nabożeństwa w Wielki Czwartek.

Rytuał obmywania stóp w Wielki Czwartek

Papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek mszę Wieczerzy Pańskiej na kobiecym oddziale więzienia Rebibbia w Rzymie. Od początku pontyfikatu papież odprawia tę liturgię poza Watykanem. W czasie mszy, inaugurującej Triduum Paschalne, papież na wózku umył, wytarł i ucałował stopy dwunastu więźniarek. Wiele kobiet płakało, gdy to robił.

Rytuał obmycia stóp odbywa się w czwartek przed Wielkanocą i ma na celu naśladowanie obmycia stóp uczniów przez Jezusa Chrystusa w noc przed Jego śmiercią.

Wcześniej w homilii wyjaśniając ten tradycyjny obrzęd powiedział: "Jezus gestem tym uświadamia nam to, co mówił: nie przyszedłem, by mi służono, ale by służyć", "uczy nas drogi służby". "To gest wyrażający powołanie do służby" - stwierdził Franciszek.

Dodał: "Jezus przebacza wszystko, Jezus przebacza zawsze. Prosi nas tylko o to, byśmy poprosili o przebaczenie". "Jezus nie męczy się nigdy przebaczaniem, to my męczymy się prosić o przebaczenie" - zaznaczył.


Papież Franciszek w kobiecym więzieniu

Dyrektor więzienia dla kobiet Nadia Fontana powiedziała, że personel zakładu karnego dołożył wszelkich starań, aby w papieskiej liturgii uczestniczyła jak największa liczba więźniarek.

Pełniąca posługę w tym więzieniu siostra Maria Pia Iammarino, cytowana przez portal Vatican News, podkreśliła, że kobiety dużo trudniej znoszą odosobnienie. „Wiele z nich cierpi nie tylko z powodu popełnionych przestępstw, ale też krzywdy wyrządzonej najbliższym, szczególnie starszym matkom i swoim małym dzieciom” – wyjaśniła włoska franciszkanka.

Wizyta papieża, jak stwierdziła, „pokazuje osadzonym kobietom, że są dla kogoś ważne i daje im nadzieję, że nie wszystko jest stracone”.


Papież Franciszek łamie tradycję

Od początku pontyfikatu w 2013 roku liturgię Wieczerzy Pańskiej papież odprawia poza Watykanem, w miejscach naznaczonych przez cierpienie i trudności. Był już wcześniej w kilku więzieniach, także w zakładzie karnym dla nieletnich, w klinikach, ośrodku dla uchodźców. Papież obmywał nogi więźniom, uchodźcom i osobom niepełnosprawnym. Przez lata pontyfikatu Franciszek mył stopy kobietom i muzułmanom, ale w tym roku po raz pierwszy ceremonia mycia stóp dotyczyła wyłącznie kobiet.

We wczesnych latach swojego pontyfikatu papież zmienił zasady kościelne, aby oficjalnie włączyć kobiety do ceremonii, co spotkało się z oporem w Watykanie.

ja

Na zdjęciu papież Franciszek obmywa kobietom stopy, fot. archiw. Vatican News

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo