Dziesiątki dronów kamikadze lecą na Izrael. To robota Iranu

Redakcja Redakcja Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 166
Iran wystrzelił na Izrael kilkadziesiąt dronów. Rzecznik Sił Obronnych Izraela Daniel Hagari powiedział, że służby śledzą zagrożenie w swojej przestrzeni powietrznej i dodał, że dotarcie dronów do Izraela zajmie kilka godzin.

Irańskie drony lecą w kierunku Izraela

"Jeśli odkryjemy konkretne zagrożenia, które mają krótszy czas przybycia, natychmiast was o tym poinformujemy" – powiedział Hagari. "Prosimy o czujność i stosowanie się do poleceń Dowództwa Frontu Wewnętrznego. Rozumiemy te zagrożenia i radziliśmy sobie z nimi w przeszłości" - dodał. Nadajniki GPS i inny specjalistyczny sprzęt jest już gotowy, by przechwycić drony kamikadze.

Jednostka Obrony Powietrznej IDF jest w stanie najwyższej gotowości, podobnie jak myśliwce IAF i okręty izraelskiej marynarki wojennej, które wykonują misję obronną w izraelskiej przestrzeni powietrznej i morskiej. IDF monitoruje wszystkie cele - podkreślono w wojskowych komunikatach.

Emerytowany generał Amos Jadlin, którego cytuje izraelska telewizja Channel 12, powiedział, że każdy dron może przenosić 20 kg ładunku wybuchowego i powtórzył, że izraelska obrona powietrzna jest gotowa, aby zestrzelić te bezzałogowce. Według szacunków, ich przelot zajmie od 4 do nawet 8 godzin.

Izrael zamyka przestrzeń powietrzną, USA monitorują sytuację

Izrael poinformował, że zamknie swoją przestrzeń powietrzną o godzinie 0:30 czasu polskiego (1:30 czasu lokalnego). Nie wiadomo, na jak długo loty w przestrzeni powietrznej kraju zostaną wstrzymane. Izraelskie władze oświadczyły, że pasażerowie powinni skontaktować się z liniami lotniczymi, z których usług mieli planowo skorzystać. Przestrzeń powietrzną zamyka również Irak.

Atak irańskimi dronami na Izrael potwierdziły władze amerykańskie. "Iran rozpoczął atak powietrzny na Izrael. Prezydent Biden jest regularnie informowany o sytuacji przez swój zespół ds. bezpieczeństwa narodowego i spotka się z nim dziś po południu w Białym Domu" - napisała w sobotę w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Biden w sobotnie popołudnie przerwał swój weekendowy pobyt w wakacyjnej posiadłości w Rehoboth Beach na wybrzeżu Delaware i jest w drodze do Waszyngtonu.

Orędzie premiera Izraela po ataku Iranu

Chwilę po tym, jak pojawiła się wiadomość o początku ataku irańskiego na Izrael, premier Benjamin Netanjahu wygłosił orędzie.

"Obywatele Izraela. W ciągu ostatnich lat, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni, Izrael przygotowuje się na możliwość bezpośredniego ataku z Iranu. Nasze systemy obronne są gotowe. Gotowi jesteśmy na każdy scenariusz defensywny i ofensywny. Państwo Izrael jest silne, armia (Cahal) jest silna, społeczeństwo jest silne - oświadczył.


Netanjahu dodał, że Izrael docenia wsparcie USA, a także poparcie Wielkiej Brytanii, Francji i wielu innych państw. - Ustanowiłem jasną zasadę: uderzymy w każdego, kto uderza w nas. Będziemy się bronić przed każdym zagrożeniem w sposób spokojny i zdecydowany. Wiem, że także wy, obywatele Izraela, zachowujecie spokój. Wzywam was do podporządkowania się rozkazom obrony cywilnej. Razem stajemy do walki i razem, z bożą pomocą, pokonamy naszych wrogów - oświadczył premier Izraela.

Iran ostrzegał wcześniej w tym tygodniu o planowanym ataku na Izrael w związku z ostrzałem irańskiej ambasady w Syrii, o który Teheran oskarżył Tel Awiw. 

Fot. Niebo w Izraelu/PAP/EPA 

ja

Czytaj także:Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka