Fot. wybory do PE w Polsce
Fot. wybory do PE w Polsce

Jak głosować za granicą? Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach do PE

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Uwaga wyborco. Przebywasz za granicą i chciałbyś wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało specjalny poradnik dla takich osób. Przypominamy, że 4 czerwca upływa termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców. Wybory odbędą się już w niedzielę 9 czerwca.

Jak dopisać się do spisu wyborców? MSZ tłumaczy i wskazuje ważny termin przed wyborami do PE

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się już 9 czerwca. Wielu Polaków przebywających za granicą ma zaledwie kilka dni na dopisanie się do spisu wyborców w zagranicznych lokalach wyborczych, które znajdą się na terenie ambasad i konsulatów.

Osobom, które chcą dopisać się do spisu zagranicznych wyborców w wyborach do Parlamentu Europejskiego zostało niewiele czasu. Terminy dla chętnych są nieubłagane. Pełny harmonogram znajduje się na oficjalnej stronie internetowej resortu:

  • Już 23 maja upłynął termin powołania przez konsula obwodowych komisji wyborczych.
  • 4 czerwca upływa natomiast termin przyjmowania zgłoszeń do spisu wyborców.
  • Do 6 czerwca można złożyć do konsula wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
  • Dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego – 9 czerwca 2024 r. Głosowanie w obwodach głosowania utworzonych zagranicą odbywa się między godz. 7.00 a 21.00 czasu miejscowego.
  • Jeżeli głosowanie miałoby być zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, głosowanie przeprowadza się w dniu poprzedzającym (8 czerwca 2024 r.).

Przypomnijmy jednak, że głosując, w którymkolwiek obwodzie utworzonym za granicą można oddać głos tylko i wyłącznie na jednego z kandydatów/kandydatek startujących z okręgu czwartego (warszawski i gminy podwarszawskie).


Wybory do PE. Jakie dokumenty przygotować do złożenia wniosku?

Odpowiednie dokumenty można złożyć oczywiście przez internet. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprasza potencjalnych wyborców na portal ewybory.msz.gov. Na stronie internetowej czytamy, że przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować:

- numer PESEL;

- w przypadku obywateli polskich – ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli oddany głos będzie w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego);

- w przypadku obywateli Unii Europejskiej niebędących obywatelami polskimi – ważny paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość;

- adres pobytu za granicą;

- adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego.


W przypadku problemów z rejestracją można oczywiście skorzystać z sposobów wnioskowania o ujęcie w spisie przez właściwego terytorialnie konsula. Taki wniosek można złożyć na piśmie lub na skrzynkę mailową wybranego przez nas dyplomaty. W sumie Polacy będą mogli głosować w około 300 placówkach znajdujących się za granicą naszego państwa.

Jednocześnie resort zwraca się do Polaków, żeby rozejrzeli się za "zapasową" placówką, w której można oddać głos. To na wypadek, gdyby przed wybranym lokalem wyborczym pojawiły się gigantyczne kolejki.

Parlament Europejski przygotował kampanię profrekwencyjną

Wykorzystaj swój głos, by inni nie zdecydowali za Ciebie - tym hasłem Parlament Europejski zachęca Europejczyków w 27 krajach członkowskich do udziału w czerwcowych wyborach. Opublikowany pod kwietnia spot ma uświadomić młodemu pokoleniu, jak wyglądałaby Europa, gdyby Unia nie powstała.

W czterominutowym filmie, którego celem jest zachęcenie do uczestnictwa w wyborach do PE, przedstawione są ważne momenty historyczne Europy opowiedziane z perspektywy osób, które je przeżyły.

Film obejrzało na platformie YouTube zaledwie 2,5 tysiąca osób. Jest on natomiast puszczany we wszystkich ogólnopolskich stacjach telewizyjnych.


MB

Fot. Wybory w Polsce do PE. Fot. Pixabay.com, PAP/Darek Delmanowicz

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj6 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka