GUS: Inflacja CPI w maju wyniosła rdr 2,5 proc. Fot. PAP
GUS: Inflacja CPI w maju wyniosła rdr 2,5 proc. Fot. PAP

GUS podał dane o inflacji za maj. Ekspert: W czerwcu już wzrośnie

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
GUS podał w piątek, że w maju 2024 roku inflacja CPI w Polsce znalazła się idealnie w celu banku centralnego. „W czerwcu inflacja wzrośnie, ale nie powinna przekroczyć 3 proc.” - poinformował w piątkowym komentarzu do danych GUS ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Dodał, że w maju ceny herbaty i napojów owocowych wzrosły o ponad 10 proc.

GUS: Inflacja CPI w maju wyniosła rdr 2,5 proc.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły rdr o 2,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.


"W czerwcu inflacja może być poniżej 3 proc."

Komentując dane o inflacji Mariusz Zielonka zwrócił uwagę, że Główny Urząd Statystyczny potwierdził informacje sprzed dwóch tygodni. – Inflacja w maju znalazła się idealnie w celu NBP, tj. wzrosła o 2,5 proc. r/r." – wskazał. Podkreślił, że zdecydowanie szybciej rosną nadal ceny usług (6,2 proc.) niż produktów (1,2 proc.).

Ekspert przewiduje, że w czerwcu inflacja może być poniżej 3 proc.

– Przy okazji szybkiego szacunku pisaliśmy, że branża spożywcza zignorowała praktycznie podwyżki VAT na żywność. Wtedy też można było oczekiwać pewnego rozłożenia w czasie powrotu wyższej stawki VAT w cenach towarów. Teraz widać, że nie tylko ceny na niektóre towary nie wzrosły powyżej 5 proc. w ciągu roku, ale duża część produktów spożywczych kosztuje mniej niż przed rokiem – poinformował.

Wśród liderów majowych wzrostów wymienił herbatę i napoje owocowe, które podrożały o ponad 10 proc. Połowę niższe wzrosty cen odnotowano natomiast w przypadku mięsa drobiowego oraz pieczywa.


Najszybciej w maju rosły ceny usług edukacyjnych

Jego zdaniem żywność nie była jednak czynnikiem, który odpowiadał za wzrost cen ogółem. Najszybciej w maju rosły bowiem - jak podał - ceny usług edukacyjnych - o 9 proc. r/r). – Edukacja to jednak dość pojemna kategoria. Widoczny jest wpływ na ceny nadchodzącego sezonu turystycznego – ocenił Mariusz Zielonka.

Dodał, że ceny usług turystycznych świadczonych za granicą rosły w tempie ponad 15 proc.; taniej można było spędzić majówkę w kraju, gdzie ceny turystyki rosły o 3,7 proc. – Patrząc na potencjalne problemy z zatrudnieniem sezonowym, ceny usług turystycznych w kraju prawdopodobnie będą notować kolejne wzrosty – prognozuje ekspert lewiatana.

W komentarzu Zielonka zaznaczył, że wysokość inflacji w maju napawa optymizmem, ponieważ oczekiwania były wyraźnie wyższe. – Gdyby się okazało, że inflacja za czerwiec również znajdzie się poniżej granicy 3 proc., a taki scenariusz jest realny, to nasze oczekiwania co do utrzymania na niezmiennym poziomie wysokości stóp procentowych w tym, roku zostaną zrewidowane – zapowiedział ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

KW

Źródło zdjęcia: GUS: Inflacja CPI w maju wyniosła rdr 2,5 proc. Fot. PAP

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka