142 obserwujących
7241 notek
18786k odsłon
2314 odsłon

Przyłębska: Sąd Najwyższy naruszył konstytucję i kodeks postępowania cywilnego

Julia Przyłębska, prezes TK. Fot. trybunal.gov.pl
Julia Przyłębska, prezes TK. Fot. trybunal.gov.pl
Wykop Skomentuj370

Prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że Sąd Najwyższy uzurpuje sobie kompetencje, których nie ma. Julia Przyłębska skomentowała decyzję sędziów o "zamrożeniu" ustawy autorstwa PiS w niektórych punktach.

- Zgodnie z art. 7 konstytucji RP organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. Wykonuje także inne czynności określone w konstytucji i ustawach. Polski system prawny, z konstytucją na czele, nie przyznaje Sądowi Najwyższemu, ani jakiemukolwiek innemu sądowi w Polsce kompetencji do "zawieszania stosowania przepisów", niezależnie od tego, z jakiego aktu normatywnego oznaczony przepis pochodzi, także z ustawy - powiedziała w wywiadzie dla PAP Przyłębska.

Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy zdecydował wysłać pięć pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Zagadnienia dotyczą niezawisłości i niezależności sędziów, utworzenia nowej KRS i wyboru sędziów Sądu Najwyższego. SN zapytał, czy przechodzenie w stan spoczynku po 65. roku łamie przepisy unijne.

Sąd Najwyższy zawiesza przepisy ustawy autorstwa PiS. Kieruje pytania do TSUE

- Kompetencji takiej nie przyznają w szczególności przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, regulujące postępowanie zabezpieczające powództwo (wniosek) w procesie cywilnym. Treść, systematyka i cel tych przepisów nie pozostawiają co do tego żadnej wątpliwości. Skład Sądu Najwyższego orzekający w tej sprawie naruszył zatem konstytucję, jak również przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W myśl art. 178 ust. 1 konstytucji sędziowie przy orzekaniu podlegają nie tylko Konstytucji, ale także ustawom - komentowała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Sędziów Sądu Najwyższego skrytykowała również Kancelaria Prezydenta i niektórzy politycy PiS.

PiS i Andrzej Duda ostro o Sądzie Najwyższym. "Nie mają prawa", "decyzja niewiążąca"

Źródło: PAP

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj370
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo