120 obserwujących
6269 notek
15711k odsłon
2893 odsłony

Pracownik opisał, co się stało w escape roomie w Koszalinie. W całej Polsce kontrole

Aresztowanie Miłosza S. fot. PAP/Marcin Bielecki
Aresztowanie Miłosza S. fot. PAP/Marcin Bielecki
Wykop Skomentuj52

Miał już poparzoną twarz. Nagle stwierdził z przerażeniem, że nie dostanie się do drzwi, aby odblokować wyjście z pokoju, gdzie znajdowały się uczestniczące w grze dziewczęta - tak prokurator opisuje zeznania 25-latka, który uczestniczył w pożarze w escape roomie w Koszalinie.

Poparzony mężczyzna trafił do szpitala po pożarze w escape roomie w Koszalinie. Pięć 15-latek zginęło uwięzionych w pokoju.

Zobacz: Escape room w Koszalinie. Miłosz S. z zarzutem umyślnego stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru

Co się stało w escape roomie w Koszalinie?

W piątek w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło pięć uczennic gimnazjum: Julia, Karolina, Amelia, Wiktoria i Małgorzata. Poważnie poparzony został także pracownik escape roomu. 25-latek przebywa w szpitalu w Gryficach. Został już przesłuchany w charakterze świadka. Jak podkreśla prokuratura, mężczyzna jest pokrzywdzonym w sprawie.

- Świadek stwierdził przede wszystkim, że zatrudniał go pan podejrzany. To również Miłosz S. wyjaśnił mu, jakie są pokoje gier, co należy do istoty każdej z gry i opisał mu czynności, jakie ma wykonywać - mówi Ryszard Gąsiorowski, Prokuratura Okręgowa w Koszalinie. Do zadań 25-latka należało przyjmowanie uczestników, wyjaśnianie im zasad gry oraz wręczanie krótkofalówki, za pomocą której uczestnicy gry mieli z nim kontakt. Poszkodowany opisał także, jak wyglądał moment wybuchu pożaru.

- Stwierdził, że jedna z butli wydaje jakieś dziwne odgłosy, podszedł do niej, próbował dociec, co się stało. Próbował tę butlę zakręcić. Nic to nie dało. Jednocześnie gwałtownie, jak stwierdził, zaczął już rozprzestrzeniać się ogień. Po prostu opary gazu, które znajdowały się w pomieszczeniu, zapaliły się. To automatycznie doprowadziło do tego, że sam już miał pierwsze obrażenia ciała - opisuje zeznania prokurator.

- Stwierdził po chwili z przerażeniem, że nie będzie mógł już dostać się do drzwi, by odblokować wyjście z pokoju, gdzie znajdowały się uczestniczące w grze dziewczęta. Ogień już go odciął - dodaje. Jak mówi Gąsiorowski, 25-latek opisywał, że wypadł mu telefon, więc wybiegł z pomieszczenia i pierwszej napotkanej osobie powiedział o pożarze. - Jeszcze w tym momencie był na tyle świadomy, że te czynności zdołał wykonać - mówi Gąsiorowski. Jak dodaje prokurator, drzwi od pomieszczenia, w którym przebywały dziewczyny, były zamknięte, bo "tak była urządzona gra". 25-latek próbował dostać się do drzwi, ale nie był już w stanie. - On byłby w stanie ewentualnie te drzwi otworzyć od swojej strony, ale niestety uniemożliwił mu to ogień - podsumowuje Gąsiorowski.

image
Miłosz S. doprowadzany na posiedzenie aresztowe. fot. PAP/Marcin Bielecki

Z escape roomu nie było ucieczki

Pożar wybuchł w piątek po godzinie 17 przy ulicy Piłsudskiego w Koszalinie. Ogień pojawił się w pomieszczeniu obok tego, w którym odbywała się zabawa urodzinowa, w której brały udział 15-latki i szybko się rozprzestrzenił. - Z wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną było rozszczelnienie butli gazowej – informował w sobotę prokurator Gąsiorowski. Trwają ustalenia, która firma dostarczała gaz do obiektu. Akcja ratowników przebiegała błyskawicznie. Po 5 minutach od zgłoszenia strażacy byli na miejscu, pierwsze ofiary wyciągnięto już po 15 minutach od momentu przyjazdu.

- Do tragedii doszło przede wszystkim na skutek braku zapewnienia właściwej ewakuacji – ocenił w sobotę komendant Państwowej Straży Pożarnej Leszek Suski. Zgodnie z ustawą przeciwpożarową osoba, która prowadzi taką działalność, powinna zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z escape roomu. – Takie bezpieczeństwo nie zostało zapewnione – uważa komendant. - Pomieszczenie, w którym przebywały te osoby, miało wymiary 7,3 metra kwadratowego. Znajdowało się tam prowizoryczne wyposażenie, dwa fotele, lampa. Coś, co zajmowało również dużo miejsca. Dla samych osób, przebywających w tym pomieszczeniu, miejsca było mało - kontynuował Suski.

Prokuratura postawiła Miłoszowi S. zarzut umyślnego stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru w escape roomie i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci osób, które zginęły w pożarze.

Kontrole escape roomów w całym kraju

Po tragedii w Koszalinie MSWiA zarządziło kontrolę wszystkich escape roomów w całym kraju. Ponieważ w wielu stwierdzono poważne nieprawidłowości, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński zapowiedział zmianę przepisów mających zwiększyć bezpieczeństwo miejsc, w których przebywają dzieci.

Strażacy skontrolowali 11 escape roomów z 21 zidentyfikowanych w woj. zachodniopomorskim, dwa z nich zostały wyłączone z użytkowania. Także 14 małopolskich lokali – 12 w Krakowie, jeden w powiecie nowotarskim i jeden w powiecie wadowickim – dostało zakaz eksploatacji escape roomów. Na Podkarpaciu straż pożarna zamknęła trzy escape roomy. W 17 z 28 skontrolowanych dotychczas przez dolnośląskich strażaków tzw. escape roomów stwierdzono nieprawidłowości z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Na Dolnym Śląsku jest 105 takich obiektów, większość we Wrocławiu. Dotąd zdecydowano o zamknięciu jednego.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości